Atatürk’ün Vatan Millet ve İnsan Sevgisi İle İlgili Kompozisyon

0
Advertisement

Ulu önder Mustafa Kemal Atatürk’ün vatan, millet ve insan sevgisi ile ilgili yazılmış yazı / kompozisyon

Atatürk ve ÇocukMustafa Kemal Atatürk kabul edelim ki yaşadığı dönemin ve büyük dehalarından birisi idi. Yüksek bir enerji ve zeka ile donatılmış farklı bir insandı. Bu da kendisinin inanılmaz başarılı olmasını sağlamıştır.

Bu başarı koskoca bir milletin aynı zamanda bağımsızlığına kavuşması ve insani değerlerin çok yüksek ve önde olduğu devrimlerin yapılması ile sonuçlanmıştır. Atatürk her zaman milletinin her şeyin önüne koyardı. ne kendi canı ne de mal mülk sevdası asla olmadı. O hep milletini düşündü. Bu vatanın gerçek sahibi olan Türk milletinin her zaman nasıl daha da iyi yaşayabileceğini düşündü ve kendi sağlığını kendi canını dahi bu çalışmalarında hiçe saymıştır.

Özellikle Cumhuriyetin kurulmasından sonra yapılan inkılapların hep insan odaklı ve millet odaklı olduğunu görürsünüz. Çocuk Bayramı ve evlat edindiği çocuklar Atatürk’ün insan sevgisinin bir numaralı göstergesidir. Ayrıca kadınların toplumdaki yerlerini daha da iyi hale getirmesi de hem milletini hem de insanlar arasındaki eşitliğe inandığını göstermektedir.

Hele hele hayatının son dönemlerinden vatan millet sevgisi o kadar üstün gelmiştir ki vatanı için hizmet etmeye devam etmek sureti ile hastalığının iyileşmesinin önüne geçmiş ve oldukça genç yaşta hayata veda etmiştir.

Advertisement

Aynı zamanda bir sanat düşkünü olan Mustafa Kemal Atatürk sanatı ve sanatçıyı sever ve her zman kitap okumaktan hoşlanan bir hümanist bir insan sevdalısı olarak karşımıza çıkmaktadır. Ömrünü cephelerde geçirmiş bir kişinin “Yurtta Sulh Cihanda Sulh” diyerek her zaman barıştan yana tavır koyması da ayrı bir araştırma konusu olmalıdır. Ayrıca Atatürk dileseydi krallık ya da padişahlık ünvanlarını da alabilirdi. Ancak bunu yine vatan millet ve insan sevgisinden dolayı yapmamıştır.


Leave A Reply