Atatürk’ün Vatan Sevgisi Hakkındaki Sözleri

0
Advertisement

Ulu Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün çeşitli dönemlerde Vatan Sevgisi konusu ile ilgili söylemiş olduğu sözlerden seçmeler. Atatürk’ün sözleri.

Kemal Atatürk

Atatürk’ün Vatan Sevgisi Hakkındaki Sözleri

• Bu dünyadan göçerek Türk ulusuna veda edeceklerin çocuklarına, kendinden sonra yaşayacaklara, son sözü şu olmalıdır: «Benim Türk ulusuna, Türk toplumuna, Türklüğün geleceğine ilişkin ödevlerim bitmemiştir. Siz onları tamamlayacaksınız. Siz de sizden sonrakilere benim sözümü yineleyiniz.»

Bu sözler, bir bireyin değil, Türk ulusunun duygusunun anlatımıdır. Bunu, her Türk bir parola gibi kendinden sonrakilere sürekli yinelemekle soluğunu verecektir. Her Türk yurttaşının son soluğu, Türk ulusunun soluğunun kesilmeyeceğini, onun sonsuz olduğunu göstermelidir. Yüksek Türk, senin için yüksekliğin sınırı yoktur, işte parola budur.

• Gerektiğinde yurt için, bir tek kişi gibi tüm çaba ve kararla çalışmasını bilen ulus, elbette büyük bir ulus ve elbette büyük geleceğe hak kazanmış ve aday olmuştur.

• Türk; övün, çalış, güven!

Advertisement

• Vatan, evlat ve ahfadımız için cennet yapılmaya layık bir vatandır. İşte bu memleketi böyle mamure haline, cennet haline getirecek olan sebepler ve amiller, iktisadi sebepler ve iktisadi faaliyetlerdir.


Leave A Reply