Atletizmde Dekatlon Nedir?

0
Advertisement

Atletizmde dekatlon nedir, hangi yarışları içerir? Dekatlon tarihçesi, özellikleri, atletizmde dekatlon hakkında bilgi.

Atletizmde Dekatlon

Sürat, kuvvet ve beceri isteyen karışık yarışmalardır. İlk kez 1884 yılında Amerika’da koşulmuş, 1912 yılında Stockholm Olimpiyat Oyunları ile oyun programına dâhil edilmiş ve sonrasında da giderek önem kazanmaya başlamıştır. Dekatlon, erkekler arasında yapılan on yarışma dalından oluşan birleşik bir yarışmadır, iki gün süren yarışmalarda birinci gün 100 metre, uzun atlama, gülle atma, yüksek atlama ve 400 metre koşulur. ikinci gün 110 m engelli, disk atma, sırıkla atlama, cirit atma ve 1500 metre koşulur. Bir de 5 yarışma dalından oluşan (uzun atlama, cirit atma, 200 metre, disk atma ve 1500 metre) ve bir günde yapılan beşli yarışmalar vardır.

Denilebilir ki hiçbir atletin bu kadar sıkı, yorucu ve uzun süre antrenman uygulaması gereken başka bir spor dalı yoktur, iyi bir dekatloncu olmak için en az beş yıl yarışmak gerekir, iyi bir dekatloncunun on yarışma dalında da dengeli bir ortalama tutturması, oyun süresince kararlı ve adale yönünden hazır olması gerekir. Dekatlon atletleri çeşitli koşu, atma ve atlama ayakkabılarını ve ölçüm tablolarını koyabilecekleri büyüklükte bir çantayı yanlarında taşırlar. Ayrıca ısınmak ve dinlenmek için yanlarında uyku tulumu ve battaniye de bulundurabilirler. Yarışlar listedeki düzene göre yapılır. Herhangi bir yarışa girmeyen bir atlet, yarışı bütünüyle bırakmış sayılıp elenir. Pist yarışlarında da üç hatalı çıkış elenme nedenidir. Her alan yarışında yarışmacının üç hakkı vardır.

Yarışmalarda sadece elektrikli ölçme aleti kullanılır ve zaman değerlendirmesi, puan cetvelinde saniyenin 1/100’üne kadar yapılır. IAAF’ın belirlediği tabloya göre puanlama yapılır. Puanlar, atletin koştuğu dereceye, atladığı yüksekliğe, atma ve atlama uzunluğuna göre verilir. Puanlar eşit ise, branşların çoğunda en yüksek puanı alan atlet birinci gelir. Eşitlik bozulmazsa, bireysel branştaki en yüksek puana bakılır.

Advertisement

Leave A Reply