Attila Han – Ursula Hikayesi

0

Attila Han hakkında uydurulmuş bir çok hikayeden birisi olan Ursula Hikayesi hakkında bilgi.

Mór Than'ın  "Attila'nın Bayramı" isimli eseri.

Mór Than’ın “Attila’nın Bayramı” isimli eseri.

Attila’ya dair anlatılanların en tanınmışı Ursula ile 11.000 bakirenin kurban edilişi hikayesidir.

Advertisement

Puta tapan prenslerden biri İngiltere kralından, kızı Ursula’yı ister. Ursula, Tanrı’nın tembihi üzerine, kocasına Hıristiyan dininin öğretileceği üç yıl süresince bakireliğini muhafaza etmek şartı ile görünüşte evlenmeye razı olur. On nedimesi ve 11.000 kızla gemilere binerek güveyin şehrine varır, fakat gemilerden çıkmazlar. Üç yıl tamam olduktan sonra birdenbire kopan bir fırtına gemileri Köln’e sürükler. Burada gemilerden çıkarlar. Bir melek Ursula’ya kızlarla beraber şehit olacağını söyler. Bakireler yeniden gemilere binerek Basel’e, oradan da yaya olarak Roma’ya giderler. Sonra aynı yoldan dönerek Köln’e varırlar.

Hunlar tam o sırada şehri yağma etmektedirler. Gemiden çıkan bakireleri kılıçtan geçirirler. Ancak Attila, Ursula’nın güzelliğine kapılır, kıza evlenme teklif eder. Bu teklifi reddetmesi üzerine Ursula’yı da okla vururlar. Hunlar gemileri soymaya kalkıştıkları zaman gemilerde melek orduları ile karşılaşır ve kaçarlar. Köln’de kurtulmuş olur.

Attila efsanelerinin Ortaçağ’da oynadığı rolü Yeniçağ da edebiyat üzerine almıştır.Çeşitli milletlerde Attila’nın hayatını konu olarak alan birçok edebi eserlere rastlanır. Macarlar Attila’yı kendi ataları saydıkları için edebiyatlarında Attila’ya ait eserlerin sayısı önemlidir. Attila’nın fevkalade hayatı ressamlara da ilham vermiştir.

Advertisement


Leave A Reply