Aubagio İlaç Nedir? Ne İçin ve Nasıl Kullanılır? Yan Etkileri Nelerdir?

0
Advertisement

Aubagio ilaç ne için kullanılır, ne işe yarar? Aubagionun yan etkileri ve kullanım şekli nasıldır? Aubagio neyi tedavi eder, hakkında bilgi.

Aubagio

Aubagio

Kullanımları

Bu ilaç multipl skleroz-MS tedavisinde kullanılır. MS için bir tedavi değildir, ancak beyninizdeki ve omuriliğinizdeki sinirlere saldırabilecek belirli bağışıklık sistemi hücrelerini (lenfositler) azaltarak çalıştığı düşünülmektedir. Bu, alevlenmelerin (nükslerin) azaltılmasına yardımcı olur ve MS’in neden olduğu fiziksel sorunların yavaşlamasına yardımcı olabilir.

Aubagio nasıl kullanılır?

Teriflunomid kullanmaya başlamadan önce prospektüsü okuyun. Herhangi bir sorunuz varsa doktorunuza veya eczacınıza sorunuz.

Bu ilacı, genellikle günde bir kez, doktorunuz tarafından belirtilen şekilde, yiyecekle birlikte veya yiyeceksiz ağız yoluyla alın. Dozaj, tıbbi durumunuza ve tedaviye yanıtınıza bağlıdır.

En iyi şekilde yararlanmak için bu ilacı düzenli olarak alın. Hatırlamanıza yardımcı olmak için her gün aynı saatte alın.

Advertisement

Tedavi durdurulduktan sonra, doktorunuz teriflunomidin vücudunuzdan çıkarılmasını hızlandırmak için farklı bir ilaç (kolestiramin veya aktif kömür tozu) reçete edebilir. Bu, ciddi yan etkileriniz varsa veya çocuk doğurma yaşındaki bir kadınsanız veya bir çocuğu baba yapmayı planlayan bir erkekseniz kullanılabilir. Aksi takdirde, teriflunomid, tedaviyi bıraktıktan sonra 2 yıl kadar vücudunuzda kalabilir. Daha fazla bilgi için doktorunuza veya eczacınıza danışın.

Belirtileriniz düzelmiyorsa veya kötüleşiyorsa doktorunuza bildirin.

Yan etkiler

Cildinizde ishal, bulantı veya karıncalanma / yanma / uyuşma / karıncalanma hissi oluşabilir. Bu etkilerden herhangi biri devam ederse veya kötüleşirse, derhal doktorunuza veya eczacınıza bildirin.

Geçici saç dökülmesi meydana gelebilir. Normal saç büyümesi tedavi bittikten sonra geri dönmelidir.

Doktorunuzun bu ilacı reçete ettiğini unutmayın, çünkü size olan yararın yan etki riskinden daha büyük olduğuna karar vermiştir. Bu ilacı kullanan birçok insanın ciddi yan etkileri yoktur.

Aşağıdakiler de dahil olmak üzere ciddi yan etkileriniz varsa hemen doktorunuza söyleyin: kolay morarma / kanama, yeni / kötüleşen nefes darlığı, yeni / kötüleşen uyuşma / ellerin / ayakların karıncalanması, yanınızda ağrı (yan ağrısı), yüksek semptomlar potasyum kan seviyeleri (kas zayıflığı, yavaş / düzensiz kalp atışı), olağandışı yorgunluk.

Advertisement

Bu ilaç kan basıncınızı yükseltebilir. Tansiyonunuzu düzenli olarak kontrol edin ve sonuçların yüksek olup olmadığını doktorunuza bildirin.

Bu ilaç enfeksiyonlarla savaşma yeteneğinizi azaltabilir. Bu, ciddi (nadiren ölümcül) bir enfeksiyona yakalanmanıza veya daha kötü bir enfeksiyon geçirmenize neden olabilir. Herhangi bir enfeksiyon belirtiniz varsa (hemen gitmeyen boğaz ağrısı, ateş, titreme, öksürük, şişmiş lenf düğümleri gibi) hemen tıbbi yardım alın.

Teriflunomid, genellikle ciddi olmayan hafif bir döküntüye neden olabilir. Bununla birlikte, ciddi bir alerjik reaksiyonun işareti olabilen nadir bir döküntüden ayrı olarak söyleyemeyebilirsiniz. Bu nedenle, herhangi bir döküntü geliştirirseniz hemen tıbbi yardım alın.

Bu ilaca çok ciddi bir alerjik reaksiyon nadirdir. Bununla birlikte, aşağıdakiler de dahil olmak üzere ciddi bir alerjik reaksiyon belirtisi fark ederseniz hemen tıbbi yardım alın: döküntü, kaşıntı / şişme (özellikle yüz / dil / boğaz), şiddetli baş dönmesi, nefes darlığı.

Bu olası yan etkilerin tam bir listesi değildir. Yukarıda listelenmeyen diğer etkileri fark ederseniz, doktorunuza veya eczacınıza başvurun.

Önlemler

Teriflunomid almadan önce, alerjiniz varsa doktorunuza veya eczacınıza söyleyin. Bu ürün, alerjik reaksiyonlara veya diğer sorunlara neden olabilecek aktif olmayan bileşenler içerebilir. Daha fazla bilgi için eczacınızla konuşun.

Bu ilacı kullanmadan önce doktorunuza veya eczacınıza tıbbi geçmişinizi söyleyin, özellikle: kemik iliği / kan bozukluğu, bağışıklık sistemi bozukluğu (kanser nedeniyle, HIV enfeksiyonu gibi), mevcut / son enfeksiyon (tüberküloz gibi), yüksek tansiyon , karaciğer problemleri, akciğer hastalığı.

Teriflunomid enfeksiyon kapma olasılığını artırabilir veya mevcut enfeksiyonları kötüleştirebilir. Bu nedenle, enfeksiyonun yayılmasını önlemek için ellerinizi iyice yıkayın. Başkalarına yayılabilecek enfeksiyonları olan kişilerle (su çiçeği, kızamık, grip) temastan kaçının. Bir enfeksiyona maruz kaldıysanız veya daha fazla ayrıntı için doktorunuza danışın.

Doktorunuzun onayı olmadan aşı yapmayın. Yakın zamanda canlı aşılar (burundan solunan grip aşısı gibi) almış kişilerle temastan kaçının.

Kesilme, çürük veya yaralanma riskini azaltmak için jilet ve tırnak makası gibi keskin nesnelerle dikkatli olun ve temas sporları gibi etkinliklerden kaçının.

Ameliyattan önce doktorunuza veya diş hekiminize kullandığınız tüm ürünler (reçeteli ilaçlar, reçetesiz ilaçlar ve bitkisel ürünler dahil) hakkında bilgi verin.

Advertisement

Teriflunomid, bu ilaçla tedavi edilen erkeklerin spermine geçebilir ve sperm üzerindeki etkileri bilinmemektedir. Erkekler güvenilir doğum kontrolü (prezervatif gibi) kullanmalıdır. Bu ilacı bıraktıktan sonra, bir çocuğa baba olmak isteyen erkekler, teriflunomidin vücuttan atılmasını hızlandırmak için doktor tarafından reçete edilen farklı bir ilaç almalıdır.

Bu ilaç hamilelik sırasında kullanılmamalıdır. Doğmamış bir bebeğe zarar verebilir. Bu ilaca başlamadan önce, çocuk doğurma yaşındaki kadınlar negatif gebelik testine sahip olmalıdır. Güvenilir doğum kontrol formlarının (doğum kontrol hapları, intrauterin cihaz-RİA) kullanımını doktorunuzla tartışın. Hamile kalırsanız veya hamile olabileceğinizi düşünüyorsanız, derhal doktorunuza bildirin.

Bu ilaç anne sütüne geçebilir ve emziren bir bebek üzerinde istenmeyen etkilere sahip olabilir. Bu nedenle, bu ilacı kullanırken emzirme önerilmez. Emzirmeden önce doktorunuza danışın.

Etkileşimler

İlaç etkileşimleri ilaçlarınızın çalışma şeklini değiştirebilir veya ciddi yan etki riskinizi artırabilir. Bu yazı olası tüm ilaç etkileşimlerini içermemektedir. Kullandığınız tüm ürünlerin bir listesini tutun (reçeteli / reçetesiz ilaçlar ve bitkisel ürünler dahil) ve doktorunuzla ve eczacınızla paylaşın. Doktorunuzun onayı olmadan herhangi bir ilacın dozunu başlatmayın, durdurmayın veya değiştirmeyin.

Leflunomid (romatoid artrit tedavisinde kullanılır) bu ilaca çok benzediğinden, teriflunomid alırken almayın.


Leave A Reply