Avalanche (AVAX) Nedir? AVAX Nasıl Çalışır? Özellikleri Nelerdir?

0
Advertisement

Son dönemin en popüler kripto paralarından olan AVAX nedir? Avalanche ağı nasıl çalışır? AVAX’ın özellikleri nelerdir? Nasıl çalışır?

Avalanche, merkezi olmayan finans (DeFi) uygulamaları, finansal varlıklar, ticaret ve diğer hizmetleri başlatmak için bir şemsiye platformdur.

Akıllı sözleşmeler ve diğer en son teknolojileri kullanarak herkesin herhangi bir varlık türünü başlatmasına veya ticaretini yapmasına ve merkezi olmayan bir şekilde kontrol etmesine izin veren küresel bir varlık borsası olmayı hedefliyor.

Avalanche (AVAX) Nedir? AVAX Nasıl Çalışır? Özellikleri Nelerdir?

Kaynak : avax.network

Ava Labs’teki geliştiriciler, Avalanche’ın standart olarak bir saniyenin altında işlem tamamlama sunan ilk akıllı sözleşme ağı olduğunu iddia ediyor.

Avalanche, Eylül 2020’de ana ağını başlattı. Platformun tokenı AVAX, Avalanche içinde çeşitli görevleri yerine getirir ve ayrıca kullanıcılar için bir ödül ve ödeme sistemi işlevi görür.

Avalanche Kurucuları Kimlerdir?

Ava Labs’ın aralarında uzun süredir Bitcoin (BTC) ve merkezi olmayan ağlarla ilişkili deneyimli Türk bilgisayar bilimcisi Emin Gün Sirer’in de yer aldığı üç kurucu ortağı var.

Advertisement

Emin Gün Sirer, uzun zamandır Bitcoin ölçeklendirmesiyle ilgileniyor ve Avalanche Consensus, bu araştırmanın doğrudan bir devamı niteliğinde olup, Bitcoin’den önemli ölçüde daha yüksek işlem hacimlerine ve Visa’nın beğenileriyle rekabet etmesine izin verir. Sirer gibi, ortak kuruculardan Kevin Sekniqi ve Maofan “Ted” Yin de Cornell Üniversitesi ile ilişkilidir. Sirer, bilgisayar bilimleri alanında doktora yapan Yin’in danışmanıdır.

Ekibin geri kalanı bilgisayar bilimi, ekonomi, finans ve hukuk uzmanlarından oluşuyor.

Avalanche’ı (AVAX) Benzersiz Yapan Nedir?

Avalanche, herkesin başlatabileceği ve kullanabileceği merkezi olmayan varlık ticareti sağlar. Ayrıca bunu dijital alemde saniyenin altındaki işlem onayları sağlama konusunda benzersiz olan bir ağ ile yapar.

Geliştiriciler, varlık ticaretinin devasa, parçalanmış ve genellikle opak dünyasını tek bir çatı altında bir araya getirmeyi. Ayrıca engelsiz erişim sağlamayı hedefliyor. Geliştiriciler, blok zincirlerinden herhangi bir varlığın dijital temsillerine kadar her türden varlığı oluşturabilir. Serbest bırakabilir ya da belirli parametrelere göre ticaret yapmalarına izin verebilir. Bunlar, örneğin, çeşitli yargı alanlarındaki uyum düzenlemelerini dahi içerebilmektedir.

AVAX belirteci, Avalanche için kurum içi ödeme yöntemini oluşturur. İşlemler sırasında ücret tahsilatının yanı sıra teşvikler ve ilgili amaçlar için kullanılır. Kullanıcılar ayrıca, paralarını ağ üzerinde stake ederek pasif gelir elde edebilirler.

Dolaşımda Kaç Avalanche (AVAX) Token Var?

AVAX, maksimum 720.000.000 (720 milyon) token arzına sahiptir. Oluşum bloğu bu arzın yarısını içeriyordu. Diğer yarısı, Avalanche teknik raporunda ayrıntılı olarak açıklanan bir emisyon eğrisine göre yayınlanacaktır. Değiştirilemez olan Bitcoin emisyonundaki en önemli fark, AVAX yayınlanma oranının topluluk fikir birliği ile değiştirilebilmesidir. Tedarik değiştirilemez; Uzlaşmadan farklı olabilecek tek şey, arz sınırına ulaşılma oranıdır.

Advertisement

Bitcoin ve diğer pek çok ağın aksine, token kıtlığını artırmak için işlem ücretleri “yakılır”. Bu süreç, yeni madeni paraların serbest bırakılması veya “basılması” ile dengelenir.

İşlem ücretlerinin kendisi, AVAX işleminin Avalanche ağında gerçekleştirdiği işlem türüne göre değişir.

Avalanche (AVAX) Nedir? AVAX Nasıl Çalışır? Özellikleri Nelerdir?

Kaynak : avax.network

Avalanche Ağı Nasıl Kazandırıyor?

Avalanche, kullanıcıları coinleri stake etme karşılığında ödüllendiren bir Proof of Stake (PoS) protokolüdür. PoS ağları, bazı durumlarda ciddi güvenlik açıklarını ortaya çıkaran bazı maliyetlerin altına girmektedir. Ancak Ava Labs’e göre Avalanche, bir saldırganın Proof of Stake (PoS) ağına zarar vermesini imkansız hale getirmek için yönetimi değiştirerek bunun üstesinden geldiğini iddia ediyor.

Avalanche’ı (AVAX) Nereden Satın Alabilirsiniz?

AVAX serbestçe alınıp satılabilen bir token olup. AVAX satın almak için yerli ya da yabancı kripto para borsalarını tercih edebilirsiniz.


Leave A Reply