Avrupa Konseyi Nedir?

0

Avrupa Konseyi Nedir? Avrupa Konseyi hangi ülkeler tarafından, ne amaçla, ne zaman kurulmuştur, kuruluş süreci ve nedenleri hakkında bilgi.

Avrupa Konseyi Nedir?

5 Mayıs 1949’da 10 ülke (Belçika, Danimarka, İtalya, Lüksemburg, Hollanda, Norveç, İsveç ve İngiltere) merkezi Strasbourg olmak üzere Avrupa Konseyini kuran antlaşmayı imzaladılar.

Advertisement

Avrupa çapında başta hukuk ve insan haklarının korunması, eğitim, kültür alanlarında anlaşmalar kabul eden, hükümetler arası bir kuruluştur.

Konseyin çalışma alanları insan hakları, medya, hukuki iş birliği, sosyal dayanışma, sağlık, eğitim, kültür, spor, gençlik, yerel demokrasiler, sınır ötesi iş birliği, çevre ve bölgesel planlamadır.

Türkiye ve Yunanistan 1949’da, Federal Almanya 1950’de, Avusturya 1951’de Avrupa Konseyine üye oldular.

Advertisement

Schuman Planı: Fransız Dışişleri Bakanı Robert Schuman’ın 9 Mayıs 1950’de Batı Almanya ve Fransa’da çelik, kömür üretimini denetleyecek bir organ oluşturulması planıdır. Bu plana Avrupa ülkeleri üye olabilecekti ve Birleşmiş Milletler ile iş birliği öneriliyordu.

18 Nisan 1951’de Paris Konferansı’nda görüşülen plan kabul gördü. Batı Almanya, Fransa, Belçika, Hollanda, Lüksemburg ve İtalya’nın katılımıyla “Avrupa Kömür ve Çelik Topluluğu” kuruldu.

***Bu kuruluş 1958 Roma Antlaşması’yla “Avrupa Atom Enerjisi Topluluğu”na (EURATOM) dönüştü.


Leave A Reply