Ay balığı Nasıl Bir Balıktır? Ay Balığı Özellikleri, Hakkında Bilgi

0
Advertisement

Ay balığı nasıl bir hayvandır? Ay balığının özellikleri nelerdir? Ay balığı fotoğrafları, ay balığının yaşam alanı hakkında bilgi.

Ay balığı Özellikleri – Ay Balığı Resimleri

Ay balığı; Aybalığıgillerden genel görünümü büyük bir balığın kesik başına benzeyen kemiklibalıktır; Pervanebalığı da denir. Akdeniz’de yaşar, zaman zaman Marmara Denizi’nde görülür. Ağzı küçük, başıyla bedeni kaynaşmış gibidir. Kuyruk yüzgeci yeniay biçimindedir. Bazıları 3 m uzunluğa ve 1.000 kg ağırlığa ulaşabilir. Etçildir; yılanbalığı kurtçukları, mürekkepbalıkları ve kabuklularla beslenir. Eti kötü koktuğu için yenmez. Derisi üzerinde pek çok küçük asalak taşır.

Aybalığıgiller, (Lat. Molidae). Kemikli balıkların bir familyasıdır. Akdeniz ve Atlas Okyanusu’nda yaşarlar. Yumurta biçimindeki gövdeleri yandan basık, kısa ve yüksektir. Sırt ve anüs yüzgeçleri karşılıklı yer alır. Ancak kuyruk yüzgeçleri yoktur ve yerine dalgalı bir deri vardır. Erginlerinde diş yoktur.

Advertisement

Kaynak – 2

Aybalığı, pervane balığı olarak da bilinir, Molidae familyasını oluşturan üç deniz balığı türünün ortak adı. En tanınmış tür olan bayağı aybalığı (Mola mola), uzunluğu en çok 3,5 metreye, ağırlığı da 2.000 kg’ye ulaşabilen, gri ya da kahverengimsi, çok iri bir balıktır.

Üçgen biçimindeki uzun sırt ve anüs yüzgeçleri ve bu yüzgeçlerin hemen yakınında birdenbire sona eren, oval biçimli, kısa ve iki yandan basık gövdesiyle kendine özgü bir görünümü vardır. Sert ve pürüzlü bir derisi, küçük bir ağzı ve birbirine kaynamış gaga biçiminde dişleri olan aybalığı dünyanın bütün ılıman ve tropik bölgelerinde, genellikle açık denizde ve yüzeye yakın kesimlerde yaşar.

Aybalıklarının öbür iki türü, yaklaşık 70 cm uzunluğundaki cüce aybalığı (Ranzama laevis) ile 2 metre uzunluğu aşabilen mızrak kuyruk aybalığıdır (Mola lanceolata ya da Masturus lanceolatus).

Balık Türleri Hakkında Bilgi

Balıklar üç takıma ayrılırlar:
1) Kemikli Balıklar;
2) Kıkırdaklı Balıklar;
3) tikel Omurgalılar.

Advertisement
  • Kemikli Balıklar : İskeleti kemiktendir. Yeryüzündeki balıkların onda dokuzu bu takıma girer. Bunlarda vücudu örten pullar sert değildir. Sazan, alabalık, som balığı, ringa balığı, turna balığı, morina, mezit balığı, orkinos, uskumru gibi balıklar bu takımdandır.
  • Kıkırdaklı Balıklar : En önemli özellikleri iskeletlerinin kıkırdaktan yapılmış olmasıdır. Bunlar iri yumurta yumurtlarlar. Kimisi de yavrularını canlı olarak dünyaya getirirler. Çekiç balığı, keler, camgöz gibi çeşitli köpekbalıkları, vatos bu takımdandır.
  • İlkel Omurgalılar : Ağızları yuvarlaktır, vantuz biçimindedir. Boyunlarının iki yanında yedi çift solungaç yarığı vardır. Bu balıkların iskeletleri çok basittir. En tanınmışları bufa balığıdır.

Bu üç takımdan başka, iskeletleri yarı kemikten, yarı kıkırdaktan yapılmış balıklar da vardır. Başlıcaları mersin balığıdır. Mersin balığı derin sularda yaşar. Boyu 1-2 metredir. 5-6 metreyi bulan iri türleri de vardır. Yumurtlamak için kışın ırmak sularına girerler. Yumurtasından havyar yapılır.


Leave A Reply