Ay ve Güneş Tutulması Nedir?

0
Advertisement

Ay ve Güneş Tutulması Nedir? Ay ve güneş tutulması nasıl meydana gelir, şeması, hakkında bilgi.

Güneş ve Ay Tutulması İle İlgili Kısa Bilgi

Dünya, Ay ve Güneş aynı çizgiye geldiğinde tutulma yaşanır. Ay; Dünya ve Güneş arasında kaldığında Güneş tutulması oluşur. Dünya; Güneş ve Ay arasında kaldığında da Ay tutulması olur.

Ay, ayda bir kez Dünya çevresindeki turunu tamamlar, ancak her yıl ancak birkaç kez Güneş’in önüne denk gelir. Güneş Ay’dan çok daha büyük olduğu gibi çok daha uzaktır. Dünya’dan bakıldığında Güneş ve Ay aynı büyüklükte görünür ve böylece bazı tutulmalarda Ay, Güneş’in önüne tam tutulma yaşanacak şekilde geçer. İşte o an gökyüzü kararır, Ay’ın çevresinde parıldayan bir gaz bulutu gözlenir. Ancak o zaman bile tam tutulma, Dünya’nın sadece bazı bölgelerindeki çok dar bir alanda tam anlamıyla gözlemlenebilir. Herhangi bir yerde tam bir Güneş tutulması görülmesi, oldukça seyrek rastlanan bir durumdur. Ay’ın Güneş’in sadece bir kısmını kapatabildiği tutulmalara daha sık rastlanır.

Ay tutulmaları Ay’ın görüldüğü her yerden görülebildiği için daha yaygın olarak gözlemlenebilir. Tutulma sırasında Ay daha koyu renkli ve kırmızımsı görünür; ancak tam olarak ortadan kaybolmaz.

Ay Tutulması

Ay Tutulması

Güneş Tutulması

Güneş Tutulması

Kaynak – 2

ay-tutulmasi

Advertisement

Ay Tutulması

Dünya, Güneş’le Ay arasına girerek, Ay’ın bütünü ya da bir bölümünü gölgelerse Ay tutulması meydana gelir.

Şekilde görüldüğü gibi Dünya, Ay ve Güneş bir düzlem üzerinde bulunurlarsa Dünya, Ay’ın Güneş’ten gelen ışığına engel olur. Bu sırada Ay, bir gölge konisi içinde bulunur. Eğer Ay, bütünüyle bu bölge İçindeyse tam ay tutulması olur.

Güneş Tutulması

Advertisement

Güneş Tutulması
Güneş tutulması; Ay’ın Güneş’le Dünya arasına girmesi sonucu Güneş’in ya bir bölümünün ya da bütününün kararması olayıdır. Güneş tutulması birkaç dakika sürer.


Bir Yorum Yazmak İster misiniz?