Ayakkabı Kokusu Nasıl Giderilir? Nasıl Çare Bulunulur?

0

Ayakkabı kokusu nasıl giderilir? Bir çok insan için büyük bir sorun olan ayakkabı ve ayak kokusunun giderilme çare ve yöntemleri nelerdir?

Ayakkabı Kokusu

Ayakkabı kokusu nasıl giderilir?

Günlüş yaşantımızda uzun saatler boyunca ayağımızda kalan ayakkabılar pek çok kez bizleri ayakkabı kokusuyla baş başa bırakabilmektedir. Ayakkabının cinsine, giyilme sıklığına, temizlenme koşullarına ve ayağın kendi terleme koşullarına bağlı olarak oluşabilen bu kokunun giderilmesi adına pek çok yöntem de mevcuttur. İlk akla gelen yöntem ayakkabı parfümü kullanmak olsa da işe öncelikle ayağımızdan ve ardından hala koku giderilemiyorsa ayakkabıdan başlamak gerekir. Bu yöntemler de illa belirli bir miktarda ücret ödeyip satın alabileceğimiz ürünlerle sınırlı olmayıp, evde kolaylıkla uygulayabileceğimiz ya da günlük yaşantımızda dikkat edebileceğimiz hususlardan oluşabilmektedir. Öncelikle ayak kokusununun ayakkabıya sinmesini engellemek için şu işlemler yapılabilir;

Gün içerisinde vücudunuzun ihtiyaç duyduğu suyu aksatmadan içmek, kısa bir zaman içerisinde ayağınızda oluşan kokuların da yok olmasına ve dolayısıyla ayakkabınızın artık kokmamasına yardımcı olacaktır.

Günlük yaşantınızda birbirini kovalayan günlerde üst üste aynı ayakkabıyı giymek yerine her gün başka ayakkabıyı giymek ayaklarınızın ve ayakkabınızın koku probleminin giderilmesine yardımcı olacaktır. Bir önceki gün ayaklarınızın terleyebileceği bir aktivitede bulunduysanız bu koku ayakkabınıza da sinecek ve ertesi gün temiz ayaklara ve temiz çoraplara sahip olsanız bile bu koku ayakkabınıza sindiği için ayakkabılarınız kokmaya devam edecektir.

Mevsimine göre ayakkabı seçimi yapmanız ayakkabılarınıza koku sinmesini engelleyici bir yöntemdir.

Sıcak denilebilecek havalarda deri ayakkabı giymek ya da kalın yapılarda ayakkabılar giymek ayaklarınızı terletecek ve böylece ayakkabılarınızda koku meydana gelecektir. Mümkün olduğunca günlük şartlara göre ayakkabı tercihi yapmak gerekmektedir.

Ayaklarınızın sürekli terlediğinden ve ayakkabınızda sürekli koku olduğundan şikayet ediyorsanız çorap tercihlerinizi tekrardan gözden geçirmeniz önerilmektedir. Elyaf içerikli çoraplar ayağı gereğinden fazla terleterek ayakkabının içerisinde de koku oluşmasına sebep olmaktadır. Bunun önüne geçebilmek için pamuk içerikli ve ayaklardaki nemi çekebilme özellikleri olan çoraplardan satın almanız tavsiye edilir.

Ayakları sabunla yıkamak da ayakkabının içerisinde koku oluşmasına çok büyük bir etkendir. Çünkü sabunla yıkanan ayaklarda büyük oranda nem kaybı oluşur ve nem kaybından dolayı da ayaklarda mantarlar ve bakteriler çoğalarak koku oluşmasına sebep olmaktadır. Sabunla yıkamak yerine doğal bitki çaylarını 1 kabın içerisindeki suya karıştırıp ayaklarınızı bu suyla yıkamanız önerilmektedir. Böylelikle ayaklarınızdaki bakteriler yok edilecek ve ayaklarınız ayakkabının içerisinde koku bırakamayacaktır.

Yanınızda yedek çorap taşıma imkanınız olduğunda mutlaka bu çorabı ayaklarınız terlediğinde uygun bir bölgede değiştirmeniz ayakkabınızda kokunun önlenmesi için etkili bir yöntemdir. Ayağın terinin kokusunun ayakkabıya sinmesini önlemek için nemli çoraplarınızı hemen temizlerle değiştirmek en mantıklı hareket olacaktır.

Ayağın kokusunu önlemek için yapılması tavsiye edilen noktalar bu şekildedir.

Ayağınızla ilgili önlemleri aldıktan sonra hala ayakkabınızda bir koku oluşuyorsa bu sefer ayakkabınız için almanız gereken önlemler ise şunlardır;

Gece yatmadan önce kokusundan rahatsız olduğunuz ayakkabınızın içerisine bir miktar karbonat serptikten sonra o ayakkabıyı sabaha kadar serin bir yerde muhafaza edin. Sabah giymeden önce karbonatları iyice silkeledikten sonra kokunun yok denecek kadar az miktarda olduğunu görmeniz mümkündür.

Ayakkabılarınızı giymediğiniz saatlerde asla sıcak ve nemli ortamda bırakmamanız gerekmektedir. Bunun yerine ayakkabılar mümkün olduğunca kuru ve soğuk ortamlarda saklanmalıdır. Bunun sebebi de ayakkabıların sıcak ortamlarda daha fazla koku yaymasıdır. Ayakkabılarınızı çıkardığınız bölgede doğalgaz peteği ya da herhangi bir sıcaklık kaynağı varsa… Mutlaka ayakkabılarınızı oradan alıp kapalı balkon gibi daha serin yerlerde muhafaza etmeniz önerilmektedir.

Deri ayakkabılarda, bez ayakkabılarda ve keten ayakkabılarda kullanıma bağlı olarak koku oluşma süreçleri mümkün olduğundan. Eğer ayakkabınızın cinsi yıkanmaya müsait bir türdense mutlaka düzenli olarak yıkamanız önerilir.

Ayakkabı seçimlerinizde koku problemiyle baş başa kalmamak için mutlaka ayağınızı havayla temas ettiren modellerden satın almanız önerilmektedir.


Leave A Reply