Ayazağa Kasrı Hakkında Bilgi

0

Ayazağa Kasrı nerededir? Ayazağa Kasrı ne zaman kim tarafından yapılmıştır. Ayazağa Kasrı ile ilgili olarak genel bilgilerin kısaca verildiği sayfamız.

Ayazağa Kasrı

Advertisement

Ayazağa Kasrı Hakkında Bilgi

Ayazağa Kasrı, İstanbul’da, Maslak’tan Ayazağa köyüne giden yol üstünde dinlenme kasrı, ilk kez Sultan II. Mahmud tarafından yaptırıldı. Ama Sultan Abdülaziz, hangi nedenle ortadan kalktığı bilinmeyen bu yapının yerine 1866’da ünlü mimar ailesi Balyanlar’dan Sarkis ve Agop kardeşlere bugünkü kasrı yaptırdı.

Yapının, giriş katındaki mermer taşlığa, üst katta da geniş sofaya açılan, iki katta dörderden toplam sekiz odası vardır. Taşlıktan üst kata, kasrın doğu yönündeki görkemli bir merdivenle çıkılır. Merdivenin çevresi, her birinde dört tane ince mermer sütun bulunan 24 sütun grubu ile süslenmiştir. Üst katın altın nakışlı ahşap tavan bezemesi özenli işçiliğiyle dönemin en güzel örneklerinden biridir.

Abdülaziz bu kasrın 100 metre kadar kuzeyinde Sarkis Balyan’a üç katlı ikinci bir kasır daha yaptırmıştır. Bu kasırda da her katta dörderden toplam 12 oda vardır. Ayazağa Kasrı’nın girişinde sağ tarafta bulunan anıt ise, Sultan II. Mahmud’un attığı bir okun düştüğü yeri belirtmek için 1831’de dikilmiştir. I. Dünya Savaşı sırasında Süvari Küçük Zabit Mektebi, 1938-41 ve 1947-49 arasında Süvari Okulu, 1960-68 arasında Jandarma Eğitim Alayı tarafından kullanılan Ayazağa kasrı binaları hala günümüzde aktif olarak kullanılmaktadır.

Advertisement


Leave A Reply