Ayı Türleri ve Özellikleri

0
Advertisement

Ayı türleri nelerdir? Ayı türlerinin en bilinenleri ve özellikleri nelerdir, kısaca bilgi.

Ayı Türleri

Ayı, en yırtıcı hayvanlardan biri olarak i l bilinir. Ayıların vücutları kabarık ve uzun kıllarla kaplıdır. Bacaklarıysa kısa ama kalındır. Bu kocaman hayvanlar sivri tırnaklı pençeleri sayesinde ağaçlara çok iyi tırmanabilir. Çok da iyi yüzerler. Küçük ve yuvarlak kulakları vardır, işitme duyuları da son derece gelişmiştir.

Ayıların yiyecekleri kesip koparmaya yarayan uzun kesici dişleri ve yiyecekleri çiğneyerek ezmeye yarayan üst kısmı genişlemiş ve düzleşmiş büyük azı dişleri vardır. Ayılar hepçildir, hem bitkilerle hem de etle beslenebilir. Balı da çok severler! Yedikleri besinler türlerine ve yaşadıkları çevreye göre değişiklik gösterir.

Ayıların toplamda sekiz türü vardır: bozayı, kutup ayısı, Asya siyah ayısı, Amerikan siyah ayısı, Malaya ayısı, tembel ayı, gözlüklü ayı ve dev panda.

Bozayı, Türkiye, Avrasya, Orta Asya ve Kuzey Amerika’nın ormanlarında ve dağlarında yaşayan bir ayı türüdür. Çok iri olan bu hayvanların postları kahverengidir.

Advertisement

Kutup ayıları, Kuzey Kutup Bölgesi’nde ve bu bölgenin çevresinde yaşar. Kalın postları ve yaşadıkları ortamla uyumlu renkleri sayesinde hem soğuktan korunur hem de buzların içinde fark edilmeden avlanırlar. Dişi kutup ayıları gebelik dönemlerini geçirmek için sertleşmiş karın içine inlerini hazırlar. Kutup ayıları ve bozayılar karada yaşayan memeli hayvanların en irilerindendir. Kutup ayılarının soyu tehdit altında olduğundan yaşam ortamlarını koruma çalışmaları yürütülüyor.


Asya siyah ayısı, Asya’nın güneydoğusundaki ormanlık alanlarda, ağaçlarda yaşar. Postu siyah olan bu ayıların boyunlarının altında beyaz kıllardan oluşan hilal şeklinde bir bölge bulunur, bu nedenle ay ayısı adıyla da bilinir.


Amerikan siyah ayısı, Kuzey Amerika’da yaşar. Bu ayıların postu siyah, beyaz, kahverengi ya da bunların çeşitli tonlarında olabilir. Ancak burun ve ağız çevresi vücudunun renginden daha açık renkte olur ve göğsünde beyaz bir leke bulunabilir.

Advertisement

Malaya ayısı, Asya’nın tropikal bölgelerinde yaşar. İyi bir tırmanıcı olan bu ayı en küçük ayı türüdür. Postu genellikle siyah renklidir. Göğsünde Güneş’e benzetilen sarı bir leke bulunur. Bu ayıların burun ve ağız çevresi gövdelerine göre daha açık renklidir.


Tembel ayı, Asya’nın güneyindeki tropikal bölgelerde yaşar. Postu siyah ve uzun kıllı olan tembel ayının burnu uzundur. Yüzünün büyük bir bölümü beyaz ya da sarıdır. Bu ayıların göğsünde de genellikle açık renk bir leke bulunur.


Gözlüklü ayı, Güney Amerika’nın batısındaki ormanlık ve dağlık bölgelerde yaşar. Postunun rengi koyu kahverengi ya da siyah olur. Gözlerinin etrafında gözlerini kısmen ya da tamamen çevreleyen beyaz kıllar bulunur ve bu kıllar göğsünün üst kısmına kadar iner.


Dev pandalar Doğu Asya’daki çok küçük bir alanda, bambu ormanlarında yaşar. Postları siyah beyazdır. Dev pandaların ön ayaklarında başparmağa benzer bir çıkıntı bulunur Bambularla beslenen bu hayvanlar ön ayaklarındaki bu çıkıntı sayesinde yiyeceklerini daha iyi tutabilir.


Leave A Reply