Ayla (Hale) Ne Demek?

0

Ülkemizde kız ismi olarak sıklıkla kullanılan Ayla (Hale) ne demektir? ne anlama gelirler? Doğadaki bir ışık oyunu olan Ayla (Hale) hakkında bilgiler.

Ayla (Hale)

Ayla (Hale)

Ayla, hale olarak da bilinir, Güneş ya da Ay ışığının, buz kristallerinden oluşmuş ince bulutlardan geçmesi sırasında atmosferde görülen çeşitli ışık olaylarının ortak adı. Bu olaylar, ışığın ya kristallerin içinden geçerken kırılmasından, ya kristal yüzeylerine çarparak yansımasından ya da hem kırılma, hem yansımanın ortak etkisinden kaynaklanır. Kırılmadan ileri gelen aylada, buz kristallerinin içinden geçen ışık demeti, kendisini oluşturan değişik dalga boyundaki ışıkların (renklerin) birbirinden biraz farklı açılar altında kırılması nedeniyle renklerine ayrılır. Oysa yansıma olayında, gelen ışık renkli bileşenlerine ayrılmadığı ve her dalgaboyu aynı açı altında yansıtıldığı için, ışık aylasının rengi beyazımsıdır.

Advertisement

En sık görülen ayla olayı, iç içe bir dizi renkli yaydan, bazen de Güneş’i ya da Ay’ı merkez alan 22°’lik açısal yarıçaplı tam dairelerden oluşan 22°’lik ayladır. Bu yay ya da dairelerde, en içte kırmızıdan en dışta maviye doğru uzanan renk dizilimi atmosfer tacının tam tersidir.

Parheli (yalancı güneş), güneş sütunları, teğet yaylar, güneş haçları gibi çok daha ender görülen ışık olayları da, gene Güneş ya da Ay ışığının buz kristallerinden geçerken kırılmasına ya da yansımasına bağlanabilir.


Leave A Reply