Ayna Nedir Kısaca Bilgi

0
Advertisement

Ayna nedir nasıl tanımlanır ve ayna nasıl görüntü gösterir. Aynanın tanımı ve ayna ile ilgili temel bilgilerin yer aldığı yazımız.

AynaKimi cisim üzerine düşen ışığı iyi yansıtır, kimisi de emip dağıtır.

Yüzeyi düzgün hale getirilmiş, cilalanmış cisimler ışığı iyi yansıtır.

Ayna böyle bir cisimdir.

Ayna üzerine bir ışın düşünce geliş açısına eşit bir açı yaparak yansır. Aynanın bu özelliği aynaya bakınca kendimizi görmemizi sağlar. Ayna karşısına geçtiğimiz zaman güneşten ya da başka bir kaynaktan yüzümüze, üstümüze-başımıza düşen ışınların bir kısmı yansıyarak ayna üzerine düşer. Bu durumda biz ışık kaynağı gibi aynaya ışık göndermiş oluruz, işte bizden çıkıyor gibi aynaya düşen ışınlar bu kez de aynada yansıyınca gözümüze gelirler. Biz de kendimizi görürüz. Aslında aynanın içinde değilizdir elbette ama, bakınca aynanın içindeymişiz gibi dururuz. İşte gözümüzle ilgili bu olaya görüntü oluşması denir. Biz aynada kendi görüntümüzü görürüz.

Aynalar
1) düzlemsel,
2) küresel olmak üzere ikiye ayrılır.

Advertisement

Küresel aynaların da iki çeşidi vardır:
1. — Çukur (konkav) aynalar;
2. — Tümsek (konveks) aynalar.

Düzlemsel aynada görüntünün boyu cismin boyuna eşittir.

Çukur aynalarda, cismin yerine göre değişmekle birlikte, cisimden büyük görüntü elde edilebilir.

Günlük hayatta dev aynası dediğimiz ayna aslında çukur bir aynadır. Tümsek aynalar ise görüntüyü küçültür a-ma, geniş bir görüş alanı sağlar. Otomobillerde arkayı görmek için kullanılan aynalar tümsek olursa sürücü arkasını daha geniş bir açı içinde görür.


Leave A Reply