Aynısafa Bitkisinin Faydaları Nelerdir? Nasıl Kullanılır? Yan Etkileri Var Mı?

0

Aynısafa bitkisinin cilt ve vücut sağlığı için faydaları nelerdir? Aynısafa nasıl kullanılır? Yan etkileri nelerdir? Çayı ve kremi neye iyi gelir?

Aynısafa çiçeği  bir çay olarak servis edilebilir veya çeşitli bitkisel formülasyonlarda bir bileşen olarak kullanılabilir. ay, çiçekleri kaynar suya batırmakla yapılırken, ekstrakt hem çiçeklerden hem de yapraklardan elde edilir.

Aynısafa çayı

Hafif acı tada rağmen, Aynısafa çayı atfedilen terapötik özellikleri nedeniyle halk tıbbında kullanılan geleneksel bir ilaçtır. Bu arada, ekstraktı yağlarda, merhemlerde ve tentürlerde bulabilirsiniz.

Aynısafa çayı ve ekstraktının 7 potansiyel faydası.

1. Antioksidanlarla Doludur

Antioksidanlar, vücudunuzdaki oksidatif stresin zararlı etkilerini nötralize eden faydalı bileşiklerdir. Aynısafa özütü, triterpenler, flavonoidler, polifenoller ve karotenoidler de dahil olmak üzere birkaç güçlü antioksidan içerir.

Ek olarak, tümör nekroz faktörü alfa (TNFa) gibi anti-enflamatuar bileşiklere sahiptir. Enflamasyon normal bir vücut yanıtı olmakla birlikte, kronik inflamasyon obezite, metabolik sendrom ve tip 2 diyabet dahil olmak üzere çoklu koşullarla bağlantılıdır.

Monosodyum glutamat (MSG) ile beslenen sıçanlarda yapılan bir çalışmada, Aynısafa özütü oksidatif stresi önemli ölçüde azalttı ve antioksidan seviyelerinin tükenmesini % 122’ye kadar geri döndürdü.

MSG, hassas kişilerde veya yüksek dozlarda tüketildiğinde baş ağrılarına, baş dönmesine ve uyuşukluğa neden olabilecek popüler bir lezzet arttırıcıdır. Bu sonuçlar umut verici olsa da, daha fazla insan araştırmasına ihtiyaç vardır.

2. Yara ve cilt ülseri iyileşmesini teşvik edebilir

Yağlarda, merhemlerde ve tentürlerde bulunan aynısafa özü topikal olarak yaraları ve ülserleri tedavi etmek için kullanılabilir. Çayı ayrıca bir bez sıkıştırması veya sprey şişesi aracılığıyla cildinize de uygulayabilirsiniz. Bununla birlikte, çay içmenin aynı etkileri sağlayıp sağlamadığı açık değildir.

Test tüpü ve hayvan çalışmaları, aynısafa ekstraktının yara iyileşmesini destekleyen bazı proteinlerin ekspresyonunu düzenleyebileceğini göstermektedir. Bir test tüpü çalışması, aynısafa ekstraktının iyileştikçe yaralardaki kolajen miktarını arttırdığını belirledi. Bu protein yeni bir cilt oluşturmak için gereklidir.

57 kişide yapılan 12 haftalık bir çalışmada, aynısafa özütü ile tedavi edilenlerin % 72’si, kontrol grubunda % 32 ile karşılaştırıldığında, venöz bacak ülserlerinin tamamen iyileştiğini göstermiştir.

Benzer şekilde, diyabetle ilişkili ayak ülseri olan 41 yetişkinde yapılan 30 haftalık bir çalışmada, katılımcıların % 78’i aynısafa spreyi ile günlük tedaviden sonra tam yara kapanması sağlamıştır.

3. Bazı kanser hücreleriyle savaşabilir

Aynısafanın antioksidan içeriği anti-tümör etkileri sağlayabilir. Test tüpü çalışmaları, aynısafa flavonoid ve triterpen antioksidanlarının lösemi, melanom, kolon ve pankreas kanseri hücreleriyle savaşabileceğini düşündürmektedir.

Araştırmalar, ekstraktın kanser hücrelerini öldüren proteinleri aktive ederken, aynı zamanda hücre ölümüne müdahale edecek diğer proteinleri eşzamanlı olarak bloke ettiğini göstermektedir.

Bununla birlikte, insanlarda araştırma eksiktir. Aynısafa çayı veya diğer aynısafa ürünleri asla kanser tedavisi olarak kullanılmamalıdır.

Aynısafa

4. Antifungal ve antimikrobiyal özelliklere sahip olabilir

Aynısafa özütü, antifungal ve antimikrobiyal özellikleri ile bilinir. Özellikle, bir test tüpü çalışmasında, aynısafa çiçeklerinden elde edilen yağın, oral, vajinal ve cilt enfeksiyonlarına neden olabilecek yaygın bir mantar olan 23 Candida maya suşuna karşı etkili olduğu kanıtlanmıştır.

Başka bir test tüpü çalışması, aynısafa ekstraktının, leishmaniasis’ten sorumlu parazit olan leishmania’nın büyümesini inhibe ettiğini gösterdi – cilt yaraları oluşturabilen veya dalak, karaciğer ve kemik iliği gibi iç organları etkileyebilen bir hastalık.

Aynısafa yağlarını, merhemleri, kumaş kompreslerini veya spreyleri doğrudan cildinize uygulayabilirsiniz – ancak insanlarda araştırma yapılması gerektiğini unutmayın, bu nedenle bu tedavilerin ne kadar etkili olduğu açık değildir.

5. Ağız sağlığını destekleyebilir

Aynısafa, diş eti iltihabı gibi oral durumların tedavisine yardımcı olabilir. Diş etlerinin kronik iltihabı ile karakterize edilen diş eti iltihabı, en yaygın oral hastalıklardan biridir.

Diş eti iltihabı olan 240 kişide yapılan 6 aylık bir çalışmada, aynısafa ağız yıkama suyu verilenlerde, kontrol grubunda % 35 ile karşılaştırıldığında, inflamasyon düzeylerinde % 46 azalma görülmüştür.

Dahası, bir test tüpü çalışması, aynısafa esaslı bir ağız gargarasının diş çekimi için kullanılan sütür materyalleri üzerindeki mikroorganizma sayısını azalttığını belirlemiştir. Çalışmalar bu etkileri aynısafanın güçlü anti-inflamatuar ve antimikrobiyal özelliklerine bağladı.

Ayrıca, aynısafa çayı ile gargara yapmanın, boğaz ağrısını hafiflettiği söylenir.

6. Cilt sağlığını artırabilir

Aynısafa özü, kremler ve merhemler dahil kozmetiklerde yaygın olarak kullanılmaktadır.

Hem test tüpü hem de insan çalışmaları, aynısafa ekstraktının cilt hidrasyonunu artırabildiğini ve yaşlanma belirtilerini geciktirebilecek sertliğini ve elastikiyetini uyarabildiğini göstermektedir. Bu etkiler muhtemelen oksidatif stresin neden olduğu cilt hasarını azaltabilen antioksidan içeriğinden kaynaklanmaktadır.

Ultraviyole (UV) radyasyona maruz kalmak, ciltteki oksidatif stresin önde gelen nedenidir. İlginç bir şekilde, bir test tüpü çalışması, aynısafa yağının güneş koruma faktörünün (SPF) 8.36 olduğunu tespit etti.

Aynı şekilde, aynısafa yağı ile formüle edilmiş güneş kremleri güneş yanığına karşı koruma sağlayabilir.

Son olarak, bebek bezi döküntüsü olan 66 çocukta yapılan 10 günlük bir çalışma, aynısafa merheminin güvenli ve etkili bir tedavi olarak işe yarayabileceğini belirlemiştir.

Aynısafa

7. Diğer kullanımlar

Birçok insan aynısafanın başka kullanımları olduğunu iddia eder, ancak bunlardan azı bilim tarafından desteklenir.

Adet döngüsünü düzenleyebilir. Aynısafanın menstruasyona neden olduğu ve menstrüel krampları hafiflettiği söylenir, ancak destekleyici çalışmalar eksiktir.

Emzirme sırasında meme uçlarını rahatlatır. Topikal olarak uygulandığında, aynısafa ürünleri emzirme sırasında çatlamış meme uçlarını tedavi edebilir. Yine de daha fazla araştırmaya ihtiyaç vardır.

Yüz toneri olarak çalışabilir. Aynısafanın antimikrobiyal özellikleri nedeniyle akne ve kopmaları azalttığına inanılmaktadır. Ancak, bu iddiayı destekleyen hiçbir kanıt yoktur.

Kalp sağlığını artırabilir. Aynısafanın anti-enflamatuar ve antioksidan potansiyeli kalp krizi riskini azaltabilir. Bununla birlikte, bu etkiler yüksek dozlar kullanan tek bir test tüpü çalışmasında görülmüştür.

Kas yorgunluğunu giderebilir. Farelerde yapılan bir çalışma, aynısafa ekstresinin egzersize bağlı kas ağrısını azalttığını göstermektedir. Bununla birlikte, çalışma başka iki bitkiden elde edilen ekstraktları da içerdi ve aynısafanın kendi başına nasıl çalıştığını belirlemeyi zorlaştırdı.

Yan etkiler ve önlemler

Amerika Gıda ve İlaç İdaresi (FDA), aynısafayı genel kullanım için güvenli kabul etmektedir. Bununla birlikte, bazı kişilerde cilt sağlığını iyileştirebilirken, cilt teması diğerlerinde alerjik reaksiyonlara neden olabilir. Bu nedenle, kullanmadan önce cildinizin reaksiyonunu az miktarda aynısafa bazlı bir ürün uygulayarak test etmelisiniz.

Asteraceae familyasından Alman papatyası ve dağ arnika gibi diğer bitkilere alerjisi olan kişiler, aynısafa alerjisine daha yatkın olabilir. Ayrıca, bitkinin menstruasyon etkileri olduğu düşünüldüğünde, hamilelik sırasında aynısafa ürünlerinden kaçınmak en iyisi olabilir.

Son olarak, 46 çalışmanın gözden geçirilmesi, aynısafanın yatıştırıcılara ve kan basıncı ilaçlarına müdahale edebileceğini belirledi. Bunlardan birini alıyorsanız, bu bitkiden kaçınmak önemlidir.

Özetle

Çiçekli bir bitki olan aynısafa, antioksidan, antienflamatuar, antifungal ve yara iyileştirici etkiler sağlayabilen faydalı bitki bileşikleri ile doludur.

Genellikle bitkisel çay olarak alınır ve çeşitli topikal kremlerde kullanılır.

Yine de, kanıtların çoğu test tüpüne veya hayvan çalışmalarına dayandığından daha fazla insan araştırması gereklidir.

Son olarak, hamileyseniz veya kan basıncını düşürmek için sakinleştirici veya ilaç kullanıyorsanız, aynısafadan kaçınmalısınız.


Leave A Reply