Ayrımsal Damıtma Örnekleri

0

Ayrımsal damıtma için örnekler ve açıklanması. Petrolün ayrımsal damıtılması, sıvılaştırılmış havanın ayrımsal damıtılması.

Ayrımsal Damıtma Örnekleri

Ayrımsal Damıtma Nedir? Nasıl Yapılır?

Petrolün Ayrımsal Damıtılması

Petrol dünyada en çok kullanılan temel enerji kaynaklarından birisidir. Tüm tekerlekli araçlarda, uçaklarda ve gemilerde petrolden elde edilen ürünler kullanılmaktadır. Yeraltından çıkarılan ham petrol içerisinde katı, sıvı ve gazlar içeren heterojen bir karışımdır.

Advertisement

Ayrımsal damıtmanın kullanıldığı en önemli alanlardan biri petrol rafinerileridir. Petrol rafinerisinde bir ayrımsal damıtma bacası bulunur. Bu bacada ham petrol buharı benzin, uçak yakıtı, motorin, gaz yağı ve fuel – oil gibi bileşenlerine ayrılır.

Yapısındaki katı ve gazlardan arındırılan petrol rafinerilerde ayrımsal damıtma yöntemi ile kendini oluşturan sıvı bileşenlerine ayrılarak kullanılabilir hâle getirilir.

Sıvılaştırılmış Havanın Ayrımsal Damıtılması

Ayrımsal damıtma yapılacak olan gaz karışımının tamamı yüksek basınç ve düşük sıcaklıkta sıvılaştırılır. Daha sonra sıvı hâldeki gaz karışımının sıcaklığı yavaş yavaş artırılır. Kaynama noktasına ulaşılan sıvılaşmış hâldeki gaz kaynayarak gaz hâline dönüşür. İlk hâl değişimine uğrayan gaz kaynama noktası en düşük olan gazdır. Bu gazın tamamı hâl değiştirdikten sonra sırasıyla diğer gazlar aynı şekilde karışımdan ayrılır.

Advertisement

Bu yöntemle sanayide bir karışım olan havadan azot ve oksijen gazları elde edilir.

Sıvılaştırılan hava yukarıda anlatıldığı şekilde ayrımsal olarak damıtılır. Havadan sırasıyla ayrılan azot ve oksijen gazları ayrı kaplarda toplanır. Elde edilen bu gazlar hastaneler, sanayi ve araştırma lâboratuvarları gibi değişik alanlarda kullanılır. Havayı ilk sıvılaştıran Alman mühendis Linde (Linde) dir. Bu nedenle havayı sıvılaştıran cihaza Linde cihazı denir.


Leave A Reply