Ayrton Senna Kimdir? Efsanevi Formula 1 Pilotunun Hayatı ve Başarıları

0
Advertisement

Ayrton Senna kimdir? Brezilyalı efsanevi Formula 1 pilotu olan Ayrton Senna’nın hayatı ve başarıları hakkında bilgiler. Ayrton Senna nasıl ve nerede, hangi kazada öldü?

Ayrton Senna

Kaynak: wikipedia.org

Ayrton Senna da Silva (21 Mart 1960 – 1 Mayıs 1994), daha iyi bilinen adıyla Ayrton Senna, 1988, 1990 ve 1991 yıllarında üç kez dünya şampiyonluğunu kazanan Brezilyalı bir Formula 1 pilotuydu. tüm zamanların en büyük ve en yetenekli sürücülerinden biirisi olarak kabul edilir.

1994 yılında, yarış kariyerinin zirvesinde, San Marino, Imola’da trajik bir kazada öldü.

Senna, Brezilya’nın Sao Paulo kentinde, yarışma arzusunu destekleyen varlıklı bir ailede dünyaya geldi. Küçük yaşta kart sürmeye başladı. Kaydedilen ilk yarışı, dört yaşında eğlenceli bir go-kart yarışıydı. Pole pozisyonu için çok çekti ve yarışını kazandı. 17 yaşında Güney Amerika Kart Şampiyonası’nı kazandı.

1980’lerin başında, motor yarışı kariyerini ilerletmek için İngiltere’ye taşındı. 1981’de İngiliz Formula Ford 1600 şampiyonluğunu kazandı ve bu sıralarda babasının adı olan çok daha yaygın Silva yerine annesinin kızlık soyadı Senna’ya yerleşti.

1982’de Formula Ford 2000 ve Britanya Büyük Britanya Formula’yı kazanarak ilerlemeye devam etti. Yetenekli bir sürücü olarak artan bir itibarla, Williams ve McLaren dahil olmak üzere çeşitli Formula 1 takımlarından testler aldı, ancak yoğun rekabet nedeniyle, ilk Formula 1 takımı, Senna’nın 1984’te sürdüğü Toleman oldu.

Advertisement

En iyi teknik araca sahip olmamasına rağmen, Senna ilk Formula 1 puanlarını aldı ve özellikle ıslak zemindeki sürüş kabiliyetinden etkilendi.

1982’de Senna iki Avrupa Şampiyonası kazandı; Avrupa ve İngiliz Formula Ford 2000. Williams, McLaren, Brabham ve Toleman ile yaptığı denemelerden sonra, 1984 Formula 1 sezonu için Toleman takımında bir yer edindi.

1988’de, Formula 1’in en iyi takımlarından biri olan McLaren-Honda’da Alain Prost’a katılmıştı.O sezon iki sürücü, her ikisi de 16 yarışın 15’ini kazanarak Formula 1 kampanyasını domine etti. Senna, 28 yaşında ilk dünya şampiyonluğunu elde edebildi. Bu son ödülü tekrarladı. Alain Prost ile kıyasıya bir rekabet içinde olan Senna, 1990 ve 1991’de dünya şampiyonluğu kazandı. McLaren, Williams-Renault’un gerisine düştüğünde, 1992’de ancak dördüncü ve 1993’te ikinci olabildi.

1994 yılında Williams ile sözleşme imzaladı. Yeni arabası ve Formula 1’in yeni kuralları ile ilgili çekincelerini dile getirerek şunları söyledi:

“Çok fazla kaza olan bir sezon olacak ve ben de riske atıp gerçekten ciddi bir şey olmazsa şanslı olacağımızı söyleyeceğim.”

Sezonun ilk iki yarışında pole pozisyonunu kazandı, ancak farklı nedenlerle bitiremedi. Sezonun üçüncü yarışı San Marino, Imola’da yapılacaktı. Senna, kampanyasının burada başlayacağını ve kalan 16 yarışın 14’ünü kazanmasını sağladığını söyledi. Ancak hafta sonu kazalar ve trajedilerle gölgelendi. İlk olarak, Cuma günkü antrenman turunda vatandaşı Rubens Barrichello, Jordan’ın arabası takla atıp bir çite çarptığında bir kazada ciddi şekilde yaralandı. Ertesi gün, Cumartesi günü Avusturyalı çaylak sürücü Roland Ratzenberger beton bir duvara çarptığında öldü. Senna, Ratzenberger ile daha yeni tanışmıştı ama duygusal olarak etkilenmişti. Senna kaza mahallini görmeye gitti ve kaza mahallini görmek için tıbbi çite tırmandı.

Advertisement

Yedinci turda Senna ölümcül bir kaza geçirdi. Tamburello virajında ​​yüksek hızda, araba yaklaşık 330 km/s hızla raydan ayrıldı ve yaklaşık 135 mph (217 km/s) hızla beton istinat duvarına çarptı. Hastaneye kaldırılmış olmasına rağmen, vardıklarında öldüğü açıklandı.

Ölümü spor dünyası ve özellikle Brezilya için büyük bir şoktu. Tahminen üç milyon insan vücudunun iadesi için Sao Paulo sokaklarını doldurdu, herhangi bir anma rekoru kırdı.

Senna dindar bir Katolikti ve İncil’i düzenli olarak okurdu. Mezarında “Beni Tanrı’nın sevgisinden hiçbir şey ayıramaz” yazılıdır. Brezilya’daki yoksul insanlara milyonlarca dolar bağışladı ve ölümünden kısa bir süre önce Brezilya’daki dezavantajlı insanlara yardım etmeye adanmış Ayrton Senna Enstitüsü’nü kurdu. Senna, yeteneği ve spora olan bağlılığı nedeniyle dünya çapında milyonlara ilham verdi. Hayatı dolu dolu yaşıyor gibiydi ve her zaman sınırlarını zorlamaya çalışıyordu.


Leave A Reply