Ayvalık Şeytan Sofrası Gün Batımı ve Hikayesi ile Resimleri

0

Balıkesir Ayvalık’ta bulunan Şeytan Sofrasında gün batımı ile şeytan ayağı olduğu inanılan yerin resimleri ile meşhur hikayesi.

Ayvalık Şeytan Sofrası Gün Batımı ve Hikayesi

Ayvalık ilçe merkezine 8 km. uzaklıkta bulunan Şeytan Sofrası, tepede yer alması nedeniyle inanılmaz bir manzaraya sahiptir. Ayvalık’ın adalarını görebileceğiniz Şeytan Sofrası özellikle gün batımında doyumsuz güzelliği ile insanı büyüleyen bir yerdir. Efsaneye göre Ayvalık’ta yaşayan şeytan lakaplı Panelope, papazlar tarafından o günlerde hüküm süren kıtlığın sebebi olarak gösterilir. Bunun üzerine halk onu linç etmeye karar verir.

Bu durumu öğrenen Panelope bu tepeye kuş sütü eksik olmayan bir sofra kurar. Sofrayı gören halk Panelope’yi unutur o da bu sırada kaçar. Burası da adını bu sofradan alır. Orada bulunan bir başka ilginç şey ise şeytanın ayak izinin bulunduğuna inanılan alan. Yine hikayeye konu olan başka bir efsaneye göre cennetten kovulan şeytan bir adımını buraya diğer adımını da Midilli adasına atarak kaçmıştır.

Burası aslında bir lav birikintisi olsa da ziyaret edenler para atarak, hatta çaput bağlayarak dilekte bulunurlar. Şeytan Sofrası’nda manzarayı panoramik olarak izleyebileceğiniz seyir terası ve bir şeyler yiyip içebileceğiniz bir tesis de bulunmaktadır.

Cennet Tepesi, Şeytan Sofrası kadar yüksek olmasa bile güzel bir manzaraya sahiptir. Gün batımında tepeden tüm Ayvalık, Cunda ve Tımarhane Adaları ile körfez bölgesine hâkim bir konumda. Burası aynı zamanda bir mesire yeri, ahşap masalarda dileyenler piknik de yapabiliyor.

Bu sayılanların dışında Ayvalık’a gittiğinizde yapabileceğiniz pek çok şey bulunmaktadır. Tekne turuna çıkarak bir gününüzü tamamen denizde geçirmek iyi bir fikir olabilir. Yüzme, dalış, balık avlama gibi farklı amaçlar için tur seçenekleri de bulunuyor. Ayvalık çevresi de gezilip görülecek güzelliklere sahiptir. Küçükkuyu’da Zeytinyağı Müzesi, Sarımsaklı Plajı, Altınova, Armutçuk sahilleri, Burhaniye, Edremit, Assos Ayvalık çevresinde keyili vakit geçirilebilecek yerler arasında bulunmaktadır.

Ayvalık Şeytan Sofrası Resimleri

Ayvalık Şeytan Sofrası Resimleri

Şeytan Sofrası

Şeytan Sofrası Gün Batımı

Ayvalık Şeytan Sofrası Gün Batımı

Ayvalık Resimleri

Ayvalık

Şeytan Sofrası Manzarası

Şeytan Ayak İzi

Ayvalık Şeytan Sofrası Şeytan Ayak İzi


Leave A Reply