Ayvalık Şeytan Sofrası Hikayesi ve Hakkında Bilgi

5
Advertisement

Ayvalık Şeytan Sofrasının Hikayesi, efsanesi, nasıl bir yerdir? Şeytan Sofrasına nasıl gidilir? Neler Yapılır? Şeytan Sofrası hakkında bilgi.

Ayvalık Şeytan Sofrası Gün Batımı ve Hikayesi

Şeytan Sofrası, Ayvalık ilçe merkezinin 8 km güneyinde bulunan hakim büyük kayalık tepelerin üzerindedir. Mevkiden tüm Ayvalık Adaları ve Midilli Adası’nın manzarası gözükmektedir. Üzerinde Şeytan’ın ayak izi bulunduğuna inanılan, halkın madeni para atarak dilek dilediği eski bir lav birikintisidir.

Sönmüş bir volkandan arda kalan lav birikintileriyle oluşmuş tepe, yuvarlak sofra biçimini andırır. Demir kafes içine alınan ayak izine benzeyen şekil turistlerin özellikle uğradığı yerlerden biridir.Ayrıca gün batımını seyretmek içinde gidilir. Özel olarak işletilmekte, tepede bir lokanta bulunmaktadır.

Tavşan Kulakları Tepesi: Şeytan Sofrası’nın yanı başındaki tepe. Tepeye çıkıldığında, tavşan kulağı biçiminde, 3 insan boyu yüksekliğinde iki kaya ile karşılaşırsınız. Dipleri toprakta değil, yatay plakamsı bir kayanın üzerinde durmaktadır.

Ayvalık Şeytan Sofrası Şeytan Ayak İzi

Advertisement

Şeytan Sofrasına Nasıl Gidilir ?

Ayvalık – Sarımsaklı arasında deniz tarafında Şeytan Sofrası tabelalarını takip ederek 10 dakikalık bir mesafe sonrasında Şeytan Sofrasına ulaşabilirsiniz. Bu yol ağaçlar ile çevrili tepeye doğru biraz virajlı ancak kat etmesi zevkli bir yol. Ayrıca yok boyunca çevre manzarası size eşlik edecektir.

Ayvalık’tan Cumhuriyet Meydanından kalkan dolmuşlar ile Şeytan Sofrasına ulaşabilirsiniz. Ayrıca Sarımsaklı’dan taksi ile gitmek isteyenler Sarımsaklı Plajlarından dolmuş taksiler ile gidiş – dönüş veya sadece gidiş seçeneği ile Şeytan Sofrasına ulaşımı sağlayabilirler.


5 yorum

  1. bütün herşey tamam da hayatımızda, bir şeytan sofrasımı kaldı. nasıl bir inançla o doğa harikasına şeytan sofrası diyebiliyorsunuz. orası rabbimin rahim tecellisiyle yarattığı doğa güzelliği, karıştırmayın başka şeyleri

Leave A Reply