Azilal Nerede

0

Azilal nerededir? Fas’ta yer alan bir il ve bölge olan Azilal hakkında genel bilgilerin yer aldığı sayfamız.

Azilal

Advertisement

Azilal Nerede

Azilal, Fas’ın iç kesimlerindeki Centre bölgesinde bucak (commune rurale) ve il (1975). İlin yönetim merkezi olan Azilal bucağı. Yukarı Atlaslar’ın kuzeybatısında, Tadla Ovası ile Yukarı Atlaslar’ın dorukları (3.000-4.000 m) arasında yer alır. Deniz düzeyinden yüksekliği 1.359 metre olan il merkezi, yerel Berberi topluluklannın ürünlerini pazarladıkları bir merkezdir.

Azilal ili kuzeyde Beni Mellal, doğuda er-Raşidiye, güneyde Varzazat, batıda ise Marakeş ve el-Kelaa des Srarhna illeri ile çevrilmiştir. Yüzölçümü 10.050 kilometrekaredir. Büyük bölümü engebeli yüksek bir plato ile granit kütleler arasında çok sayıda yarık ve çukurun yer aldığı Yukarı Atlaslar’ın dağlık bölgelerinden oluşur. Bölgedeki yarı göçebe Berberiler, genellikle dağ yamaçlarının sekilerinde tahkim edilmiş ortak bir ambarın çevresinde konaklarlar. Geçimlik tahıl üretimine dayalı susuz tarım yapar, koyun ve keçi besler, alçak kesimlerde de meyve ve zeytin yetiştirirler.

Azilal ili bir su toplama bölgesidir; elektrik enerjisi de elde edilen Bin el-Uydan ve Ayt Adel baraj lan, yarı kurak Tadla Ovasının batı ve kuzey bölümlerini yoğun tarım yapılan verimli bir alana dönüştürmüştür. Bu barajların birincisi 1948-55 arasında Fransızlar, ikinci ise 1966-71 arasında Fas hükümeti tarafından yaptırılmıştır. Akarsuların yönleri değiştirilerek sulanan topraklardan, yazları sebze, kışlan da tahıl olmak üzere iki kez ürün alınır.

Advertisement


Leave A Reply