Azitromisin İlaç Nedir? Ne İçin ve Nasıl Kullanılır? Yan Etkileri Nelerdir?

2

Azitromisin ilaç ne için kullanılır, ne işe yarar? Azitromisinin yan etkileri ve kullanım şekli nasıldır? Azitromisin neyi tedavi eder, hakkında bilgi.

Azitromisin

Azitromisin

Kullanımları

Azitromisin, çok ciddi bir enfeksiyon tipini (mikobakteri veya MAC) önlemek ve tedavi etmek için kullanılır. Makrolid tipi bir antibiyotiktir. Bakterilerin büyümesini durdurarak çalışır.

Bu ilaç viral enfeksiyonlar (soğuk algınlığı, grip gibi) için işe yaramaz. Herhangi bir antibiyotiğin gereksiz kullanımı veya yanlış kullanımı, etkinliğinin azalmasına neden olabilir.

Azitromisin Tableti nasıl kullanılır?

Bu ilacı ağızdan, yiyecek olsun veya olmasın alın. Mide rahatsızlığı meydana gelirse bu ilacı yiyeceklerle birlikte alabilirsiniz.

Enfeksiyonu önlemek için, bu ilacı doktorunuzun yönlendirdiği şekilde, genellikle haftada bir kez, her hafta aynı gün alın. Doktorunuz size durmanızı söyleyene kadar bu ilacı almaya devam edin.

Enfeksiyonu tedavi etmek için, bu ilacı doktorunuzun yönlendirdiği şekilde, genellikle günde bir kez, her gün aynı saatte alın. Doktorunuz size durmanızı söyleyene kadar bu ilacı almaya devam edin. İlacı kendi başınıza çok erken durdurmak, bakterilerin büyümesine devam edebilir ve bu da enfeksiyonun geri dönüşüne neden olabilir. Durumunuz devam ederse veya kötüleşirse doktorunuza bildirin.

En iyi etki için, bu antibiyotiği eşit aralıklarla alın. Hatırlamanıza yardımcı olması için, bu ilacı her gün aynı saatlerde alın.

Alüminyum veya magnezyum içeren antasitler, aynı zamanda alınırsa azitromisinin emilimini azaltabilir. Alüminyum veya magnezyum içeren bir antasit alırsanız, azitromisin almadan önce veya sonra en az 2 saat bekleyin.

Yan etkiler

Mide rahatsızlığı, ishal / gevşek dışkı, bulantı, kusma veya karın ağrısı oluşabilir. Bu etkilerden herhangi biri devam ederse veya kötüleşirse, derhal doktorunuza veya eczacınıza bildirin.

Doktorunuzun bu ilacı reçete ettiğini unutmayın, çünkü size olan yararın yan etki riskinden daha büyük olduğuna karar vermiştir. Bu ilacı kullanan birçok insanın ciddi yan etkileri yoktur.

Bu olası olmayan ancak ciddi yan etkilerden herhangi biri meydana gelirse derhal doktorunuza bildirin: işitme değişiklikleri (işitme azalması, sağırlık gibi), göz problemleri (göz kapaklarının sarkması, bulanık görme gibi), konuşma / yutma güçlüğü, kas güçsüzlüğü, karaciğer belirtileri sorunlar (olağandışı yorgunluk, sürekli mide bulantısı / kusma, şiddetli mide / karın ağrısı, sararma gözleri / cilt, koyu idrar).

Bu nadir fakat ciddi yan etkilerden herhangi biri meydana gelirse hemen tıbbi yardım alın: hızlı / düzensiz kalp atışı, şiddetli baş dönmesi, bayılma.

Bu ilaç nadiren dirençli bir bakteri nedeniyle ciddi bir bağırsak durumuna (Clostridium difficile ile ilişkili ishal) neden olabilir. Bu durum tedavi sırasında veya tedavi durduktan haftalar ila aylar sonra ortaya çıkabilir. Aşağıdaki belirtilerden herhangi birine sahipseniz, anti-ishal veya opioid ilaçları kullanmayın, çünkü bu ürünler onları daha da kötüleştirebilir. Kalıcı ishal, karın veya mide ağrısı / kramp, dışkıda kan / mukus gelişirse derhal doktorunuza söyleyin.

Bu ilacın uzun süreli veya tekrarlanan dönemlerde kullanılması oral pamukçuk veya yeni bir mantar enfeksiyonu ile sonuçlanabilir. Ağzınızda beyaz lekeler, vajinal akıntıda değişiklik veya diğer yeni semptomlar fark ederseniz doktorunuza başvurun.

Bu ilaca çok ciddi bir alerjik reaksiyon nadirdir. Bununla birlikte, aşağıdakiler de dahil olmak üzere ciddi bir alerjik reaksiyon belirtisi fark ederseniz hemen tıbbi yardım alın: gitmeyen ateş, yeni veya kötüleşen lenf nodu şişmesi, döküntü, kaşıntı / şişme (özellikle yüz / dil / boğaz) , şiddetli baş dönmesi, nefes darlığı.

İlacı durdursanız bile bu ilaca alerjik bir reaksiyon geri dönebilir. Alerjik reaksiyonunuz varsa, son dozunuzdan birkaç gün sonra yukarıdaki semptomlardan herhangi birini izlemeye devam edin.

Bu olası yan etkilerin tam bir listesi değildir. Yukarıda listelenmeyen diğer etkileri fark ederseniz, doktorunuza veya eczacınıza başvurun.

Önlemler

Azitromisin almadan önce, alerjiniz varsa doktorunuza veya eczacınıza söyleyin. Bu ürün, alerjik reaksiyonlara veya diğer sorunlara neden olabilecek aktif olmayan bileşenler içerebilir. Daha fazla bilgi için eczacınızla konuşun.

Bu ilacı kullanmadan önce doktorunuza veya eczacınıza tıbbi geçmişinizi söyleyin, özellikle: karaciğer hastalığı, böbrek hastalığı, belirli bir kas hastalığı (myastenia gravis).

Azitromisin kalp ritmini (QT uzaması) etkileyen bir duruma neden olabilir. QT uzaması nadiren ciddi (nadiren ölümcül) hızlı / düzensiz kalp atışına ve hemen tıbbi müdahaleye ihtiyaç duyan diğer semptomlara (şiddetli baş dönmesi, bayılma gibi) neden olabilir.

Belirli tıbbi durumlarınız varsa veya QT uzamasına neden olabilecek başka ilaçlar alıyorsanız QT uzaması riski artabilir. Azitromisini kullanmadan önce, aldığınız tüm ilaçları ve aşağıdaki durumlardan herhangi birine sahipseniz doktorunuza veya eczacınıza söyleyin: belirli kalp problemleri (kalp yetmezliği, yavaş kalp atışı, EKG’de QT uzaması), bazı kalp problemlerinin aile öyküsü (QT) EKG’de uzama, ani kardiyak ölüm).

Kandaki düşük potasyum veya magnezyum seviyeleri de QT uzaması riskinizi artırabilir. Bazı ilaçlar (diüretikler / “su hapları” gibi) kullanıyorsanız veya ciddi terleme, ishal veya kusma gibi durumlarınız varsa bu risk artabilir. Azitromisinin güvenli kullanımı hakkında doktorunuzla konuşun.

Azitromisin, canlı bakteri aşılarının (tifo aşısı gibi) çalışmamasına neden olabilir. Doktorunuz size söylemediği sürece bu ilacı kullanırken herhangi bir aşı yaptırmayın.

Ameliyattan önce doktorunuza veya diş hekiminize kullandığınız tüm ürünler (reçeteli ilaçlar, reçetesiz ilaçlar ve bitkisel ürünler dahil) hakkında bilgi verin.

Yaşlı yetişkinler bu ilacın yan etkilerine, özellikle QT uzamasına daha duyarlı olabilir. Hamilelik sırasında, bu ilaç sadece açıkça ihtiyaç duyulduğunda kullanılmalıdır. Riskleri ve faydaları doktorunuzla tartışın.

Bu ilaç anne sütüne geçer. Emzirmeden önce doktorunuza danışın.

Etkileşimler

İlaç etkileşimleri ilaçlarınızın çalışma şeklini değiştirebilir veya ciddi yan etki riskinizi artırabilir. Bu yazı olası tüm ilaç etkileşimlerini içermemektedir. Kullandığınız tüm ürünlerin bir listesini tutun (reçeteli / reçetesiz ilaçlar ve bitkisel ürünler dahil) ve doktorunuzla ve eczacınızla paylaşın. Doktorunuzun onayı olmadan herhangi bir ilacın dozunu başlatmayın, durdurmayın veya değiştirmeyin.

Azitromisinin yanı sıra birçok ilaç, amiodaron, disopiramid, dofetilid, dronedaron, ibutilid, pimozid, prokainamid, kinidin, sotalol dahil olmak üzere kalp ritmini (QT uzaması) etkileyebilir.


2 yorum

  1. Oglum cilt sivilce sonucu gazı hastası tarafından uzun süre kullandı kolestrol 700 oldu hemen kestiler kolesterol düşürücü ilaç başladık 3 ayda zor düşürdü

Leave A Reply