Aztekler İle İlgili Bilgi

0

Aztekler kimlerdir? Aztekler nerede ve ne zaman yaşamışlardır? Aztekler medeniyetinin özellikleri, tarihçesi ve yıkılması hakkında kısa bilgi.

Aztekler İle İlgili Bilgi

Advertisement

Aztekler İle İlgili Bilgi

Aztekler, Amerika’nın son büyük yerli uygarlıklarından birinin, mensuplarıdır. 15. yüzyıl süresince, Meksika‘da büyük bir imparatorluk kurmuşlardır.

Azteklerin gücü, Meksiko City’nin şimdi bulunduğu adada kurdukları Tenochtitlan şehrinin 14. yüzyılda inşasıyla, yükselmeye başladı. Daha ziyade, güney ve doğuda bulunan, komşu şehirleri fethederek büyük imparatorluklarını yaratmaya başladılar.

SOSYAL YAŞAM

Aztekler, bir imparator tarafından yönetilirdi. İmparatorluğun savunulması ve genişletilmesi görevi, imparatorun destekçisi, savaşçı bir sınıf tarafından yürütülürdü. Savaşçılardan sonra gelen önemli bir grup da rahiplerdi. Çiftçiler, tacirler, zanaatkarlar ve köleler sıradan insanlardı. Tenochtitlan şehrini çevreleyen Texcoco Gölü’nde, chinampas adı verilen, yüzen bahçelerde tarım yapılırdı. Mısır, sebzeler ve pamuk yetiştirilir, hindiler ve köpekler yenmek üzere beslenirdi. Aztekler, çikolatalı bir içecek yapmak için, kakao tohumlarını, ilk kullananlar arasındadır. Ayrıca domates ve avokado kelimeleri Aztek dilinden gelmedir.

ÖLÜM TAPINAKLARI

Tenochtitlan’da inşa edilen Büyük Tapınak ana tapınaktı. Taştan bir piramit olarak tasarlanmıştı ve üst kısmında, kurbanları için bir sunak bulunmaktaydı.

Advertisement

YIKILIŞ (TANRININ GELİŞİ)

1502 yılında Montezuma II’ nin imparator olmasıyla birlikte Aztek İmparatorluğu zirveye ulaşmıştır. Yeni imparator kendisi için çok büyük bir saray da yaptırmıştır. Onun yönetiminde imparatorluk doğudan batıya Meksika’ya yayılmıştır. 1519 yılında, Hernan Cortes idaresindeki küçük bir İspanyol askeri birliği ve paralı askerler Meksika’ya vardılar. Azteklerin büyük bir bölümü ve İmparator Montezuma’nın kendisi, Cortes’in efsanevi tanrı Quetzalcoatl olduğuna inanmış ve İspanyolları memnuniyetle karşılamışlardır. 1521 yılında Cortes’in ordusu Tenochtitlan’ı tamamen yok etmiş ve Meksika valisi olmuştu.

KURBAN EDİLEN İNSANLAR

Din Aztekler için çok önemliydi. Birçok tanrıya tapınmaktaydılar – savaş, yağmur, Güneş ve rüzgar- ve tanrılarının sevgisini kazanmak için insan kurban ederlerdi. Savaş esirleri rahipler tarafından öldürülürdü. Kurbanların henüz yaşayan kalpleri, çok keskin taştan yapılmış bir tören bıçağı ile çıkartılırdı. Akan kan ile tanrıların heykelleri yıkanırdı.


Leave A Reply