B Harfi İle Başlayan Meslekler İsimleri Özellikleri, Baş Harfi B olan Meslek

0

B harfiyle başlayan mesleklerin isimleri, özellikleri, meslek çeşitleri listesi. Baş harfi B olan meslekler nelerdir? Hakkında bilgi

B Harfi İle Başlayan Meslekler

B Harfi İle Başlayan Meslekler VE Özellikleri

Badanacı

badanaci

Bir evin yapımı ve tesisatı tamamlanınca, badanacı, evin iç duvarlarıyla tavanlarını badana ya da duvar kağıdıyla kaplar. Bu, duvarların korunması, sağlık ve görünüm bakımından gereklidir.

Bağcılık Teknikeri

Kaliteli üzüm yetiştirilmesi ve üzümden şarap, sirke vb. ürünlerin üretilmesinde ziraat mühendisine yardımcı olarak çalışan kişidir.

Bahçe Tarımı Teknikeri

Sebze ve meyve kısmen de süs bitkilerinin üretimi ve ürünlerin pazarlaması alanında çalışan kişidir.

Bahçıvan

bahçıvan
Profesyonel bir bahçıvan çiçek ve sebze tarımıyla uğraşır; bir yandan da, sorumlu olduğu bahçenin her zaman bakımlı ve temiz olmasına dikkat eder.

Bakkal

Bakkal

Bakkal, bozulmadan saklanabilecek yarı ‘taze veya konserve yiyecek maddelerini, çeşitli temizlik malzemelerini toptan ya da perakende satan bir tüccardır.

Bakım ve Onarım Elektrikçisi

Her türlü sanayi kuruluşlarında, inşaat alanlarında, meskenlerde, diğer kurum ve kuruluşlarda elektrikli tesisat ve teçhizatın bakım ve onarımını yapan kişidir.

Bakteriyolog

bakteriyolog

Tıbbi tahlil laboratuvarlarında çalışan bakteriyologun başlıca görevi, mikropları mikroskopla ya da kimyasal yollarla araştırıp bulmaktır.

Bale Dansçısı (Balerin)

balerin

Bale dansçısı, bir öyküde rolünü üstlendiği karakterin duygu ve düşüncelerini müzik eşliğinde vücut hareketleri ile sahnede canlandıran kişidir.

Balık Yetiştirme Teknikeri

Balıkların uygun koşullarda yetiştirilmesi ve değerlendirilmesi ile ilgili işlemleri su ürünleri mühendisinin gözetiminde yapan kişidir.

Balık adam (Dalgıç)

balık adam

Su altında nefes almasına ve hareket etmesine imkân veren birçok aletle donanmış balık adam deniz dibine rahatça dalabilir, araştırma, kurtarma v.b. işler görebilir

Balıkçılık Teknolojisi Mühendisi

Deniz ve iç suların biyolojik ve ekolojik özellikleri, su canlılarının yetiştirilmesi, hastalıkları, avlanma zamanı ve teknolojisi, su ürünleri işleme ve değerlendirme teknolojisi, balıkçı gemileri yönetimi ile sualtı tekniği konularında çalışan kişidir.

Bankacı

bankaci

Banka ve finans kuruluşlarının para kaynakları ile ilgili servislerinde çalışan kişidir.

Bankacılık ve Finans Uzmanı

Fon arz eden ve fon talep edenlerin karşılaştığı aracı kurumlarda (banka ve finans şirketleri gibi) görev yapan kişidir.

Barmen – Barmaid

barmen

Turistik tesisler, konaklama ve eğlence yerlerinde bar bölümlerinde ön hazırlık yapan, müşterilere içki servisi yapan, atıştırmalık yiyecekleri hazırlayıp konuklara satış, servis, hesap alma işlerini yapan kişidir. (Erkeklere Barmen, kadınlara Barmaid denir.)

Basım ve Yayın Teknolojileri Teknikeri

Basım-yayım sektöründe her türlü materyali kullanarak, müşteri talep ve beklentileri doğrultusunda, gerekli ekipmanları bir araya getirip tasarım, basım ve yayımını yapan kişidir.

Basketbolcu

basketbol

Topu karşı potaya el ile atma kuralına dayanan ve beşer kişiden oluşan iki takım arasında oynanan basketbol oyununu; temel bir eğitim alarak, bir ücret karşılığı sözleşme ile bağlı bulunduğu bir spor kulübünde lisanslı olarak ve kurallara bağlı kalarak gerçekleştiren sporcu kişidir.

Baskı Öncesi Operatörü

Görsel öğeleri (resim, fotoğraf vb.) bilgisayara aktarabilen, bilgisayarda grafik tasarım programları (freehand, Photoshop, coreldraw ve Quarkexpress) aracıyla orijinali hazırlayan, montaj yapan, bilgisayardan film çıkış veya kalıp çıkışlarını belirli bir süre içinde yapıp baskıya hazır hâle getiren kişidir.

Beden Eğitimi Öğretmeni

beden öğretmeni

Çalıştığı eğitim kurumunda, öğrencilere beden eğitimi ile ilgili eğitim veren kişidir.

Bekçi

bekçi

Geceleri mahallelerde dolaşan ve halkın emniyetini korumakla görevli olan kimselere bekçi, daha doğrusu mahalle bekçisi denir. Bekçi şehir emniyet teşkilâtına bağlıdır

Bellboy

Hizmet sektörü için büyük bir öneme sahip olan ve otellerde çalışan bellboylar; misafirlerin otele giriş çıkış işlemleri ile ilgilenen kişilerdir. Misafirlere giriş çıkışlarda eşlik eden bellboy, misafirlerin bavul ve bagaj gibi eşyalarını odalarına kadar taşımakla sorumludur.

Berber

berber

Berber, müşterisinin saçını çehresine en uygun gidecek biçimde keser ve düzeltir. Kadın berberleri ayrıca saçları boyar, permanant ve mizanpli yaparlar.

Besicilik Teknikeri

Etleri için yetiştirilen büyük ve küçükbaş hayvanların en üstün verimi elde edecek şekilde teknik usullerle bakım ve beslenmesi konusunda çalışan kişidir.

Besin/Gıda Teknolojisi-Ev Yönetimi Ve Beslenme Öğretmeni

Çalıştığı eğitim kurum ya da kuruluşunda; öğrencilere ya da yetişkinlere, besin, gıda teknolojisi, ev yönetimi ve beslenme ile ilgili eğitim veren kişidir.

Besteci

besteci

Besteci, ezgiler düzenleme sanatını bilen ve müzik icracılarının, ve dans sanatçılarının yorumladığı müzik eserlerini hazırlayan sanatkârdır.

Beton Teknikeri

Hazır beton santralleri veya beton laboratuarlarında, hazır beton üretimini, kalite kontrolünü ve test işlemlerini gerçekleştiren kişidir.

Beton ve Betonarme Kalıpçısı

Beton dökmek için ahşap, plastik veya metalden kalıplar hazırlayan, kalıpları inşaat alanında projeye uygun yerlere yerleştirerek, betonu kalıba döken kişidir.

Betonarme Demircisi

İnşaatın binayı taşıyan kısımlarında kullanılan ve beton malzemenin içinde yer alan demirleri şartname veya projeye uygun olarak kesip, büken, şekil veren ve beton kalıplar içine yerleştiren kişidir.

Bilet Satış Elemanı

Sinema, tiyatro, toplu taşıma gibi hizmetler için bilet rezervasyon ve satış işlemlerini yapan kişidir.

Bileyci

Bileyci

Seyyar bileyici, esnafın veya ev kadınlarının ayağına kadar giderek körlenmiş bıçak ve makasları, bazı âletlerin kesici ağızlarını bilemek için sokak sokak dolaşır.

Bilgi Güvenliği Teknolojisi Teknikeri

Dijital dünyada bilgiyi oluşturan, erişime açan veya depolayan tüm gerçek ya da tüzel kişilerin, bu eylemleri gerçekleştirirken karşılaştıkları ya da karşılaşabilecekleri olası güvenlik açıklarını tespit ederek çözüm üreten kişidir.

Bilgi ve Belge Yöneticisi

Bireylerin, kamu kuruluşlarının ve özel işletmelerin akademik, sosyal, toplumsal ve ekonomik konularda gereksinim duydukları bilginin kütüphane, arşiv, dokümantasyon merkezi ve bilgi merkezi gibi kurumlar tarafından ulusal ve uluslararası geçerlilikte yöntem ve tekniklerle toplanması, kayıt altına alınması, korunması, düzenlenmesi sonrasında basılı ve elektronik ortamlarda güncel ve geçerli araç ve yöntemlerle hizmete sunulması, kayıtlı bilgi varlıklarına erişebilmek için gereksinim duyulan erişim araçlarının ve yazılımların geliştirilmesi ile ilgili ilke, işlem ve hizmetleri araştıran, geliştiren, öğreten yürüten ve yöneten kişidir.

Bilgi İşlem Analisti

bilgi işlem analisti

Analist, bir müessesedeki servislerin çalışmalarım inceler; bunları basit, fakat çok sayıda işlemlere ayrıştırır. Bir ordinatör bu işlemleri öngörülen mantık düzenine sokar.

Bilgisayar Bakım ve Onarımcısı

Bilgisayar ve donanımlarını monte eden, gerekli işletim sistemini yükleyen, meydana gelen arızaları tespit edip, onarımını ve bakımını yapan kişidir

Bilgisayar Destekli Tasarım Teknikeri

Fabrika ve işletmelerin araştırma ve geliştirme birimlerinde mühendisin gözetimi altında ile bilgisayarla model tasarımı ve çizimi yapan kişidir.

Bilgisayar Mühendisi

Herhangi bir işi yapmak veya bir sorunu çözmek amacı ile bilgisayar donanım ve yazılımlarını tasarlayan, gerçekleştiren ve geliştiren kişidir.

Bilgisayar Operatörü

Bilgisayar Operatörü; çeşitli programları kullanarak verilen bilgileri bilgisayara aktaran ve gerektiğinde çıktılarını alabilen kişidir. Bu işlemi yapan kişilere kamu kuruluşlarında veri hazırlama ve kontrol işletmeni unvanı verilmektedir.

Bilgisayar Programcısı

Değişik konularda ve çok miktardaki bilgiyi, bilgisayar ortamında hızlı ve sistematik bir biçimde çözümlemek ve değerlendirebilmek amacı ile program yazan kişidir.

Bilgisayarlı Muhasebe Elemanı

Kurum, kuruluş ve işletmelerin muhasebe ve vergi ile ilgili faaliyetlerine ait belgelerin tasnif, kayıt, dosyalama ve arşivleme işlemlerini bilgisayar ortamında yapabilen kişidir.

Bilişim Sistemleri Mühendisi

Sistem yaklaşımı ile her türlü işletmenin bilgi sisteminin mevcut teknoloji desteği ile tasarlanması ve en iyi koşullarda çalıştırılması ile ilgilenen kişidir.

Bilim Tarihçisi

Tarih boyunca bilimle ve onunla ilgili zihinsel faaliyetlerin nasıl ortaya çıktığını, bilimsel gelişmenin geçirdiği değişik evreleri, gelişimi etkileyen etmenleri inceleyen, yapılan çalışmaların bilimin gelişmesine katkısını değerlendiren kişidir.

Bitki Koruma Teknikeri

Bitkisel üretimin her aşamasında, ürünün ortaya çıkabilecek olumsuz etkilerden (hastalıklar, böcekler, yabancı otlar vb.) korunması ve üretimde kalitenin yükseltilmesi konusunda çalışan teknik ara elemandır.

Biyokimya Bölümü Taban Puanları

Biyokimyager

Biyolojik bilimler, sağlık bilimleri, beslenme, çevre olayları ile ilgili konularında araştırma ve uygulama yapan kişidir.

Biyolog

Canlı türlerinin tanımlanması, sınıflandırılması, yaşamı ve evrimini etkileyen koşullar üzerinde araştırma yapan kişidir.

Biyoloji Öğretmenliği Taban Puanları ve Başarı Sıralamaları

Biyoloji Öğretmeni

Çalıştığı eğitim kurumunda, öğrencilere biyoloji ile ilgili eğitim veren kişidir

Biyomedikal Cihaz Teknikeri

Tıpta ve biyolojik bilimlerde kullanılan alet ve cihazların montajı, kullanımı, bakımı ve onarımı konularında çalışan kişidir.

Biyomedikal Mühendisi

Tıpta ve biyolojik bilimlerde kullanılan elektronik alet ve iletişim sistemlerinin planlanmasını, yapımını, işletilmesini ve geliştirilmesini sağlayan kişidir.

Biyomühendis

Temel tıp bilimleri ile mühendislik bilimleri arasında bağlantı kurarak çalışmalar yapan kişidir.

Biyosistem Mühendisi

Tarım alanında arazi ve su kaynakları, tarımsal yapılar, tarımsal makine sistemleri ve tarımsal enerji sistemleri ile ilgili sistemlerin tasarım, projelenme ve yönetimini yapan kişidir.

Bobinajcı

Endüstride kullanılan, elektrik motorları ile elektrik bobini kullanılan makinelerin ve cihazların arızalarını onaran ya da yeni kullanılacak bobinlerin sarım işlemlerini yapan kişidir.

Boğa Güreşçisi

Boğa Güreşçisi

Boğa güreşçisi (matador veya torero da denir), arenaların kahramanıdır. Ölümü göze alarak, boğanın kaba kuvvetini ustalık ve hünerle alt etmeye çalışır.

Boksör

Boksör

Boks, eşit ağırlıkta, özel eldiven takmış iki kişinin belirli kurallara uyarak yaptıkları yumruk dövüşüdür. Boksta galip gelmek için rakibi sayı ile yenmek veya nakavt etmek gerekir.

Borsa Simsarı

simsar

Simsar çeşitli kuruluşların, toptancı ya da perakendeci tüccarların, tecrübeli olmadıkları ticarî işlemlerde başvurdukları bir aracıdır.

Borsacı

borsaci

Menkul (taşınır) kıymetler ve kambiyo borsasında yapılan çeşitli işlemler; banker, sarraf, kulisyer gibi borsa üyeleri tarafından yürütülür.

Buldozer Operatörü

Motorlu bir araç olan buldozer yardımıyla toprağı kaldırarak, taş veya kaya kütlelerini bir yerden başka bir yere aktaran kişidir. Bu meslek aynı zamanda “Traktör Operatörlüğü” olarak da tanınmaktadır.

Büro Makineleri Bakım Ve Onarımcısı

Büro makineleri bakım ve onarımcısı yazı makineleri, hesap makineleri (digital), baskı makineleri (priport, fotokopi, teksir), faks vb. diğer cihazların her türlü elektronik, elektrik veya mekanik arızaları belirleyen ve bakım onarımını yapan kişidir.

Büro Yönetimi Öğretmeni

Çalıştığı eğitim kurum ya da kuruluşunda; öğrencilere ya da yetişkinlere, büro yönetimi ile ilgili eğitim veren kişidir.

Büro Yönetimi Ve Sekreterlik Meslek Elemanı

Gelişen teknolojinin yarattığı yeni iş hayatı koşullarına uygun; bilgisayar, büro otomasyonunu kullanabilen, her türlü iletişim, yazışma, dosyalama işlemlerini yapabilen ve ilişkiler zincirini koparmadan diğer birim yöneticileri ile koordinasyonu sağlayabilecek düzeyde bilgi, beceri ve davranışlara sahip kişidir.

Büyükelçi

Büyükelçi

Büyükelçi, memleketini yabancı bir memlekette temsil eden, kendisini gönderen devlet ile gönderildiği devlet arasındaki ilişkileri sağlayan, yüksek dereceli bir memurdur.


Leave A Reply