Ba Jin Kimdir?

0
Advertisement

Ba Jin kimdir ve ne yapmıştır? Ba Jin hayatı, biyografisi, eserleri nelerdir? Ba Jin hakkında bilgi.

Ba Jin

Ba Jin, (d. 1904, Chengdu, Sichuan yönetim bölgesi, Çin), roman ve öyküleriyle 1930 ve 40’larda geniş bir okuyucu kitlesine ulaşmış Çinli anarşist yazardır. Yapıtlarında kullandığı Ba Jin adı, hayranlık duyduğu Rus anarşistleri Bakunin ve Kropotkin’in adlarındaki ilk ve son hecelerin Çincedeki karşılıklarından oluşmuştu.

Varlıklı ve soylu bir ailenin oğlu olan Li, geleneksel Konfüçyüsçü eğitimin yanı sıra, çağdaş yabancı dil ve edebiyatlar konusunda da öğrenim gördü. Sosyalist düşünceleri ve yazarlığa duyduğu ilgi, öğrencilik yıllarında gelişti. İki yıllık bir eğitimden sonra 1929’da Fransa’dan dönen Li, o yıl yayımlanan ilk romanı Miewang (Yok Ediş) ile büyük bir başarı kazandı. Bundan sonraki dört yıl boyunca, genellikle toplumsal konuları ele alan ve geleneksel aile sistemini eleştiren yedi roman yayımladı. Bunlardan en tanınmış olanı, 1940’ta tamamlanan Jiliu (Sel) başlıklı otobiyografik üçlemenin ilk cildi Jia’dır (Aile). (Öbür iki cilt Chun [İlkbahar] ve Jiu [Sonbahar] adını taşır). Li’nin hem bu yapıtlarında, hem de öteki romanlarında, başta Turgenyev ve Zola olmak üzere çeşitli yazarlardan etkilendiği açıkça görülür.

Çok sayıda makalesi ve siyasal etkinlikleriyle komünist devrimin entelektüellerce kabul görmesini sağlayacak ortamın yaratılmasına katkıda bulunduğu halde, Li’nin yapıtları gerek içerik, gerek üslup açısından sık sık komünistlerin eleştirilerine hedef oldu. 1949’da Çin Halk Cumhuriyeti’nin kurulmasından sonra siyasal açıdan güvenilirliği kesinleşen Li, önemli edebiyat ve kültür örgütlerine seçildi. 1950’lerin sonlarında anarşist düşüncelerini bıraktığını açıklamasına karşın, yeni toplumsal düzene hiçbir zaman tam anlamıyla uyum göstermedi. Kültür Devrimi (1966-69) sırasında karşıdevrimci olmakla suçlandı ve sert biçimde eleştirildi.

1977’ye değin ortaya çıkmayan Li, 1978’de Ulusal Halk Kongresi’ne, daha sonra da Kongre’nin Daimi Komitesi’ne seçildi. Edebiyat ve Sanat Çevreleri Federasyonu’nun başkan yardımcılığında bulundu. 1981’de de Çin Yazarlar Birliği’nin geçiçi başkanlığına getirildi.

Advertisement

Leave A Reply