Babalar Günü’nün anlamı nedir, neden kutlanır? Ne Zamandır?

0
Advertisement

Babalar Günü anlamı ve önemi nedir? Babalar günü neden ve ne zaman kutlanır? Babaların ve babalar gününün anlam ve önemi hakkında yazı

Haziran ayının 3. pazarına denk gelen gün her yıl hemen hemen tüm dünya tarafından Babalar Günü olarak kabul edilmektedir. Babalar Günü fikri Anneler Günü kutlamalarının yapılmaya başlanmasından sonra 1909 yılında Amerika’da kendi babasının ölümüne çok üzülmüş olan John Bruce Dadd’in girişimleri ile başlayan süreç sonunda Haziran ayının 3.Pazar günü Babalar Günü olarak ilan edilmiş ve bir çok ülkede bu şekilde kutlanmaya başlanmıştır.

Babalar Günü Ne Zaman?

Babalar Gününün Önemi

Bizi dünyaya getiren annemiz ve babamız, bizim var oluşumuzun vazgeçilmez iki değerli varlığıdır. Onlar, bizi besleyip büyütmede, eğitmede bıkmadan, usanmadan emek harcarlar.

Babamız; bizim için, annemiz, kardeşimiz için güven kaynağıdır. O, çalışır, kazanır; eve yiyecek, giyecek, ev eşyası satın alır. Biz bunlarla yaşamımızı sürdürürüz. Bazılarımızın anneleri de bir meslek sahibidir. Annelerimiz de okulda, büroda, hastanede, fabrikada, tarlada, bahçede çalışırlar; ailemizin bütçesine katkıda bulunurlar. Ancak çoğu kez babalarımızın gelir payı daha fazladır. Anne, baba ve çocuklardan oluşan çekirdek ailede babamız bizim güven duyduğumuz, örnek aldığımız kişidir.

Advertisement

Babamız işinde çalışır, eve yorgun gelir. Onun yorgunluğu; bizi sağlıklı, neşeli görünce uçar, gider. İşinden dönünce bizi kucaklar, sever. Üzüntülerimizi, sevinçlerimizi paylaşır. Onun yolunu dört gözle bekleriz. Ona kavuşunca tüm kaygılarımız yok olur. Babamız bizi parkta, bahçede gezdirir. Bizi bilgilendirir. Yaşamın sorunlarını, güçlüklerini, güzelliklerini bize örneklerle, canlı olarak gösterir, anlatır.

Bize emeği geçen babamızın değerini biliriz. Ona saygımızı her zaman gösteririz. Okuldaki başarılarımızla babamızı mutlu kılarız. Ondan istediklerimizi onun olanaklarını göz önünde tutup gündeme getiririz.

Gücünü aşan isteklerimizi yerine getirememesi onu üzer. Bu nedenle babamızdan istediğimiz oyuncakları, kitapları, eğlencelerimizi, gezilerimizi, tatillerimizi isterken ölçülü davranmalıyız. Babamız, zaten olanakları elverince, istediklerimizi isteyerek yerine getirir; bundan büyük mutluluk duyar.

Resimli Babalar Günü Mesajları

Advertisement
Babalarımıza karşı görevlerimiz vardır

Bizim, babamıza karşı en büyük görevimiz; okulumuzda başarılı olmak, ileride iyi bir meslek edinmek, mutlu bir aile yuvası kurmamızdır. Biz babamızın emeklerini, beklentilerini asla boşa çıkarmayacağız. Onu çevresinde gururlandıracak, övünebileceği başarılar kazanacağız.

Yaşlandığında, babamıza beklediği saygıyı ve ilgiyi göstereceğiz. Hastalandığında, sağlığına kavuşması için gereken her şeyi yapmaktan geri durmayacağız.

Babamız, emin olsun ki, onu çok seviyoruz. Onun bizim için çektiği sıkıntıları, yorgunlukları unutturacak başarılar elde edeceğiz.

  • Babalar günün kutlu olsun, benim biricik canım babacığım.
  • “İyi evlât babayı vezir eder; kötü evlât babayı rezil eder.” sözü kulağımızdadır.

Advertisement

Leave A Reply