Badem Ezmesi Hakkında Bilgi

0
Advertisement

Badem ezmesi nedir? Badem ezmesinin ne gibi özellikleri bulunmaktadır? Badem ezmesi ile ilgili olarak genel geçer bilgilerin yer aldığı sayfamız.

Badem Ezmesi Hakkında Bilgi

Badem EzmesiBadem ezmesi, ezilmiş badem içi, şeker ve yumurta akından yapılan, biçim verilebilecek kıvamda şekerleme türüdür. Yumuşak badem ezmesi çeşitli pasta ve şekerlerde dolgu malzemesi olarak kullanılır. Daha sert kıvamda olan badem ezmesi ise geleneksel olarak minyatür meyve, sebze, çiçek ve deniz yaratığı gibi biçimlere sokulur ve buna uygun olarak renklendirilir.

Şekerlemeciler badem ezmesi yaparken genellikle iki yöntem kullanırlar. Alman usulünde ezilmiş badem ve şeker bir kapta karıştırıldıktan sonra kuruyana değin ısıtılır ve soğuduktan sonra glikoz ile şekerli krema eklenir. Fransız usulü badem ezmesi yapılırken ezilmiş bademler pişirilmeksizin doğrudan kaynatılmış şekerli su ile karıştırılır. Böylece daha lezzetli, ince dokulu ve daha beyaz görünüşlü badem ezmesi elde edilir.

Türkiye’de badem ezmesi geleneksel bir şekerleme sayılır. Badem içi, bir dakika süreyle haşlandıktan sonra kabuklan soyularak kurutulur ve mermer dibekte dövülerek toz haline getirilir. Daha önce hazırlanarak soğutulan şerbet, yavaş yavaş dövülmüş bademin üzerine dökülür ve karıştırılarak yedirilir. Mermer tezgâh üzerine serilen şekerli badem bir süre dinlendirilir. Daha sonra ezilip yoğrularak topak haline getirilir. Topaklar oklavayla iki parmak kalınlığında açılır ve birkaç santim boyunda kesilerek çeşitli biçimler verilir. Badem ezmesinin içine yoğrulurken yumurta akı ve bazı kokulu maddeler de katılabilir. Üstüne rendelenmiş hindistancevizi serpildiği de olur.

Advertisement

Leave A Reply