Badem Nerelerde Yetişir? Badem ve Ağacının Özellikleri, Kullanım Alanları

0

Badem meyvesi, badem ağacı nerelerde ve nasıl yetiştirilir, özellikleri, Badem ve badem ağacı özellikleri, sağlık için yararları ve kullanımı.

badem

Kaynak: pixabay.com

BADEM;

Badem ağacının yenen meyvesidir. Olgunlaşmamış bademe çağla denir ve kabuğuyla yenebilir. Bademin yararlı olan bölümü, yağlı tohumlarıdır. Meyve olgunlaştığında yalnız iç bademi yenir ve çeşitli yiyeceklere katılır. Ayrıca yağı, kremlerin ve kimi ilaçların hazırlanmasında kullanılır. Bademin acı olan türünden (acıbadem) elde edilen yağ zehirlidir; az miktarlarda koku ve tad değiştirici olarak kullanılır.

BADEM AĞACI:

Gülgillerden anayurdu Akdeniz Bölgesi olan bir meyve ağacıdır. Beyaz ya da pembe renkli çiçekleri ilkbaharda, ağaç yapraklanmadan önce açar. Yaprağın etlenmesiyle oluşmuş eriksi türde, yeşil ve üzeri tüylü meyvesi yenebilir; olgunlaştığında yalnız tohumu yenir. Meyve kabuğunun iç bölümü sertleşip odunlaşarak tohumla birlikte çekirdeği oluşturur. Tohumları acı ve tatlı olan iki çeşidi vardır: Tatlı badem ve acı badem.

badem ağacı

Kaynak: pixabay.com

Boyu 4-5 metre yüksekliğe kadar erişir. İnce ve uzun yaprakları vardır. Pembe renkli çiçekleri yapraklarından önce açar. Meyvaları tazeyken çağla şeklinde yenir. Çağla bademinin üzeri tüylüdür. Asıl badem, içindeki çekirdekte bulunan kısımdır. Dış kabuğu yeşildir, kuruduğu zaman ortadan yarılarak içi açılır. Bunun içinde sarı bir kabuk daha vardır.

Besleyici ve lezzetli bir yemiş olan bademden, sarı renkte, zeytin yağı kıvamında bir yağ çıkarılır, buna «badem yağı» denir. Bu yağın «tatlı» ve «acı» (diş bademi yağı) denilen çeşitleri vardır. Tatlı badem yağı müshil olarak çocuklara verilir. Acı badem yağı ise ayakkabı boyası ve diğer deri yumuşatıcı maddeler yapılışında kullanılır. İç badem kuru ve taze olarak yendiği gibi, bundan şeker ve badem ezmesi de yapılır. Yurdumuzda çok çeşitleri olan badem ağaçlarından yılda 10-11 bin tona yakın badem alınmaktadır. Badem, daha çok, Marmara, Ege, Van Gölü bölgesinde yetişir.

Sağlık İçin Kullanımı

  • Tatlı bademin içinden tatlı badem yağı çıkarılır. Çocuk kabızlıklarında kullanılır.
  • Badem ezmesi, lokum, çikolata ve şurup yapılır. Badem sübyesi sıcak su ve şekerde ibarettir. Şurubu ve sübyesi göğsü yumuşatır. Boğaz ağrılarına ve bronşite iyi gelir.
  • Sabah aç karına 1 yemek kaşığı badem yağı içilirse böbrek taşı ağrısız ve kolay düşürülür.
  • Badem kuru üzümle şekerle yenilirse göğsü balgamdan kurtarır, öksürüğü keser. Vücudun kuvvetini muhafaza eder. İdrar yanmasını önler. Kan yapar.

Leave A Reply