Badminton Nasıl Bir Spordur

0
Advertisement

Badminton sporu ile ilgili genel bilgiler. Badminton sporu nasıl bir spordur ne zaman ortaya çıkmıştır ve nasıl kuralları vardır?

Badminton

Badminton Nasıl Bir Spordur

Badminton, hafif raketler ve tüy takılı bir topla oynanan, kort ya da çim saha oyunu. Top, üstünde 14-16 tüy takılı, yaklaşık 5 gr ağırlığında, mantardan yapılmış bir yarım küredir. Üstüne tüyler takılmış naylon top da kullanılır. Oyunun ilk kez 1873’te İngiliz Beaufort dükünün malikânesinde oynandığı ve adını buradan aldığı söylenir. Büyük bir olasılıkla, battledore and shuttlecock adlı eski bir çocuk oyunundan türemiştir. Önce Hindistan’da görevli subaylar arasında yayıldı.

O günlerde açık mekânlarda oynanıyordu. Bugün genellikle kapalı mekânlarda oynanır, çünkü çok hafif bir esinti bile topun yönünü etkiler. Kort 13,4 m uzunluğundadır; genişliği teklerde 5,1 m, çiftlerde 6 m’dir. Sahayı tam ortadan ikiye bölen 1,5 m yüksekliğinde bir ağ vardır. Uluslararası karşılaşmalarda kort tavanının yüksekliği en az 7,8 m olmalıdır. Birçok ulusal örgüt ise bunu 9 m olarak saptamıştır. Kortun çevresinde 1,2 m eninde boş bir alan bulunması zorunludur. Oyunda top, kort sınırlan içinde yere ya da tavana değmemelidir; raketle vurularak ağın üzerinden karşı tarafa atılmalıdır. Dünya çapında bir örgüt olan Uluslararası Badminton Federasyonu 1934′ te kurulmuştur.

Badmintonun türemiş olduğu battledore and shuttlecock adlı iki kişilik çocuk oyunu Çin, Japonya, Hindistan ve Tayland’da en az bin yıldır bilinmekte, Avrupa’da da yüzyıllardır oynanmaktadır.

Battledore parşömen, plastik ya da tahta bir çerçeveye gerilmiş bağırsak ya da naylon şeritlerden oluşan bir tür küçük rakettir. Shuttledore ise mantar ya da benzeri hafif maddelerden yapılmış ve tepesine tüyler takılmış bir toptur. Oyun, ovuncuların topu yere düşürmemeye çalışarak raketlerle birbirlerine atmalarından ibarettir.

Advertisement

Leave A Reply