Badminton Oyun Alanı ve Kullanılan Malzemeler

0

Badminton sporunda oyun alanı ölçüleri nasıldır? Badmintonda oyun alanı ve kullanılan malzemeler ile ilgili kurallar nelerdir?

badminton-oyun-alani

BADMİNTON OYUN ALANI

Badminton, açık havanın olumsuz etkilerini önlemek için genellikle kapalı alanlarda oynanır. Kort 13,40 metre uzunluğundadır. Genişlik teklerde 5,18 m, çiftlerde ise 6,10 m’dir. Teklerde servis atış alanı daha uzundur ve arka dip çizgiye kadar gider. Sahayı iki eşit parçaya ayıran filenin yüksekliği 155 cm’dir.

Saha çizgileri diğer sporlara ait çizgilerle karışmaması için farklı renktedir. Tekler ve çiftler için saha çizimi birlikte yapılır. Saha zemini olarak kapalı spor salonlarının zeminleri uygundur. Zemin, kaygan olmamak şartıyla tahta, ahşap olabileceği gibi tartan zemin de olabilir. Tüytopun beyaz olması nedeniyle, zemin koyu, genellikle yeşil ya da mavi renktedir.

Oyunun oynandığı sahanın kenar çizgileriyle duvar arasındaki mesafe 92 cm’den az, dip çizgi ile duvar arasındaki mesafe 150 cm’den az olmamalıdır. Kapalı alanın yüksekliği zeminden itibaren 9.15 metredir. Daha alçak çatı yüksekliği kabul edilse de birinci sınıf oyunlarda kullanılmaz. Lâmbalar ise en az 4.90 m yükseklikte olmalıdır.

KULLANILAN MALZEMELER

Badmintonun oynanabilmesi için raket, tüytop, ağ ve direklere ihtiyaç vardır.

Badminton raketleri çok hafif olup, ağırlıkları yapıldığı malzemeye bağlı olarak 90-140 gr civarındadır. Genellikle baş kısmı, naylon ya da bağırsaktan yapılma malzeme ile örülüdür. Örgü kısımlarının her bir karesi eşittir. Rakette kullanılan malzeme kadar raketin kavranması da çok önemlidir. Şaft kısmı metalden, grafitten, fiberglastan (cam elyaftan) yapılır. Raketin uzunluğu 68 cm’den, genişliği ise 23 cm’den fazla olamaz. Bayan ve çocukların raketlerinin sap kısmı erkeklerinkinden küçüktür. Raketlerin örgüsünde kullanılan misinanın kalınlığı 0.66-0.80.mm arasındadır.

Turnuva topları kaz veya ördek tüyünden yapılırlar. 14 veya 16 tüy, topun alt kısmındaki mantar kısmına yerleştirilmiştir. Topların naylon olanları da vardır. Naylon toplarda oyun sahasının mantar zeminli olması şarttır. Tüytopun ağırlığı 4.74 ile 5.50 gr arasındadır. Atmosfer şartlarına ve oyuncuların tecrübelerine göre kullanılacak toplar 3 türlüdür:

1. Yavaş (yeşil bantlı),

2. Orta hızlı (mavi bantlı),

3. Hızlı (kırmızı bantlı).

Ağ genellikle koyu renkli ip ve malzemeden yapılmıştır. Bir karesinin boyu 15×15 mm, en çok 20×20 mm’dir. Ağın eni 76 cm, boyu saha ölçülerine (tekler veya çiftlere göre) uygun uzunluktadır. Yüksekliği, çiftlerin kenar çizgisinden itibaren 155 cm, orta kısmında 152.4 cm’dir. Ağ yandan iki direğe asılır.

Direkler demir, kurşun boru veya ağaçtan yapılırlar. Yüksekliği, ağı askıya aldığı noktada zeminden 155 cm’dir. Direkler, çiftler için çizilen sahanın kenar çizgileri üzerindedirler.

Badminton hızlı bir oyundur. Dolayısıyla oyun boyunca rahat hareket sağlayacak kıyafetler seçilir. Erkekler için şort, tişört veya gömlek, bayanlar için ise beyaz etek veya şort, tişört ve gömlekler tercih edilir. Çoraplar ise şort ya da eteğe uygun olmalıdır.


Leave A Reply