Bağırsak Gerilmesi Nedir?

0

Bağırsak gerilmesi nedir? Bağırsak gerilmesi ile ilgili olarak genel ve kısa bilgilerin yer aldığı sayfamız.

Bağırsak Gerilmesi Nedir?

Bağırsak gerilmesi, yüksek basınçlı ortamlardan alçak basınçlı ortamlara geçen pilot ve dalgıçlarda, bağırsaklarda tutulmuş olan gazların genleşmesi sonucunda, ince ve kalınbağırsaklarda ortaya çıkan ağrı ve yaralanma. Normal atmosfer basıncında, bağırsaklarda biriken hava ya da gaz, şişkinlik ve ağrı gibi rahatsızlıklara yol açarsa da, bağırsak duvarları gerilmeye başladığında gazların dışarı atılmasıyla bu rahatsızlık giderilebilir.

Advertisement

Bir uçak, olağan yeryüzü koşullarından ayrılıp hızla yükseldiğinde, havanın pilotun vücuduna uyguladığı basınç azalmaya başlar ve vücuttaki gazlar bu azalmayla orantılı olarak genleşir. Yutulan hava ya da besin maddelerinin parçalanmasıyla açığa çıkan gazlar, geğirme ya da yellenme yoluyla vücut dışına atılmadığı zaman,bağırsakları germeye başlar. Dalgıçlar ise, derine indikçe giderek artan bir basınçla karşılaştıklarından vücutlarındaki gazlar sıkışır; ama yüzeye çıkarken bu gazlar yeniden genleşmeye başlar. Eğer dalgıç dipteyken hava yutar ya da sindirim sırasında bağırsaklarında gaz birikirse, pilotta olduğu gibi bağırsakları iyice gerilir. Bu rahatsızlığın başlıca belirtileri karın çevresinde şişkinlik ve ağrı duyumudur.

Genleşen gazlar dışarı atılmazsa bağırsak yırtılabilir ve bayıltacak kadar şiddetli ağrılara yol açabilir. Bağırsak gerilmesini önlemek için, pilot ve dalgıçların göreve başlamadan önce karbonatlı içeçekler, lahana, fasulye, meyve, çerez ve baharatlı yiyecekler gibi gaz yapan besinleri almaktan kaçınmaları gerekir. Ayrıca bak. vurgun.


Leave A Reply