Bağkur Prim Borcu Öğrenme

0
Advertisement

4B Bağkur Prim borcunuzu nasıl öğrenebilirsiniz? Bağkur prim borcu ve SPAS Müstehaklık Sorgulama(Sağlık Provizyon Aktivasyon Sistemi) işlemleri nasıl yapılır?

Bağkur LogoBağkur prim borcunuzun olup olmadığını ve ne kadar prim borcunuzun olup olmadığını eskiden SGK ‘nın web sitesi üzerinden öğrenebiliyorduk. Ancak son dönemde yapılan değişiklikler ile tüm SGK işlemleri ile birlikte 4B yani Bağkur işlemleride e-devlet kapısına yönlendirilmiştir. E-Devlet uygulamasına ancak gişi yapabilenler Bağkur prim borcu sorgulama, SPAS Müstehaklık Sorgulama(Sağlık Provizyon Aktivasyon Sistemi) yani sağlıktan yararlanıp yararlanamama hakkında bilgiye ulaşabilmektedirler.

Bahsedilen işlemleri yapabilmek için ya turkiye.gov.tr adresi üzerinden e-devlet sistemine giriş yapmalı ya da anlaşmalı bankaların internet şubeleri üzerinden e-devlet uygulamasına mutlaka giriş yapmalısınız.

e-devlet şifrenizi PTT şubelerinden alabilirsiniz. Ancak Akbank, Albaraka Türk, Anadolubank, Denizbank, Finansbank, Garanti, ING Bank, Şekerbank, TEB, Türkiye İş Bankası ve Yapı Kredi internet bankacılığını kullanıyor iseniz internet bankacılığına giriş yaptıktan sonra “e-Devlet kapısı” yazılı olan yere tıkladıktan sonra ilk girişlerde sözleşme onayını yaptıktan sonra tüm hizmetlerden yararlanabiliyorsunuz.

4B Bağkur Prim Borcunu Nasıl Öğreneceğim?

Bunun için buraya tıklayıp ulaştığınız sayfa üzerinden tüm BağKur prim borçlarınızı ve kaç aylık borcunuzun olduğunu rahatlıkla öğrenebilirsiniz.

Advertisement

Sağlık Hizmetlerinden Yararlanıp yararlanamayacağımı Nereden Öğrenebilirim?

Sağlık hizmetlerinden yararlanıp yararlanamadığınızı bir Bağkur’lu olarak öğrenebileceğiniz sayfaya ise buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz. Eğer ki Bağkur prim borcunuz istenen limitin altında ise (2 aylık) sağlık sisteminden yararlanabildiğinizi “Müstahaktır” diye yazılı olduğunu göreceksiniz. Aksi durumda ise “Sizin ya da yakınızın borcu sebebi ile sağlık hizmetlerinden yararlanamazsınız” diye bir uyarı alırsınız.

Bağkur 4B Ödeme Dökümüne Nasıl Ulaşabilirim?

Şu ana kadar ödediğiniz Bağkur prim borçlarınıza ise yine e-devlet uygulaması üzerinden ulaşabilmek için buraya tıklayın ve ulaştığınız sayfada şimdiye kadar ödediğiniz Bağkur ödemelerinin dökümüne ulaşabilirsiniz.

Yukarıda anlatılan bilgi öğrenme linkleri üzerinden ulaştığınız bilgilerde bir hata olduğunu düşünüyorsanız eğer ilçelerde yer alan SGK müdürlüklerine ya da Alo 160 hattını arayarak bilgilerinizi kontrol ettirebilir ve hataların düzeltilmesi için talepte bulunabilirsiniz. Özellikle sağlık provizyon sisteminde eğer borcunuz sebebi ile provizyon alamazsanız ve Bağkur prim borçlarını bankalar aracılığı ödedikten sonra Sağlık provizyon sistemi hemen açılmaz bir süre beklemeniz gerekecektir.

Advertisement


Leave A Reply