Baglioni Ailesi Hakkında Bilgi

0

İtalya’da Perugia kentini uzun yıllar yönetmiş olan Baglioni ailesi ile ilgili genel ve tarihi bilgileri içeren sayfamız.

Baglioni Ailesi Hakkında Bilgi

Baglioni Ailesi, 1488-1534 arasında Perugia’ yı egemenlik altında tutan, Umbria kökenli soylu ailesi. Çoğu acımasız birer condottiere (paralı asker komutanı) olan Baglioniler, öbür soylularla ve papalıkla sürekli çekişmişlerdir.

Advertisement

Ailenin yükselişi, Papa V. Martinus’a karşı Perugia tiranı Bracchio Fortebracchi ile birlik kuran Malatesta’yla (1389-1437) başladı. 1424’te bir çatışmada yaralanarak hapse atılan Malatesta, Perugia halkını Martinus’a boyun eğmeye ikna edeceğine söz vererek salıverilmeyi başardı. Spello’ nun (1425), ayrıca Bettona ve Bevagna gibi başka yörelerin senyörlüğü ona verildi. Resmen lord unvanı almamasına karşın, Perugia’nın gerçek hâkimi oldu. Kendisinden sonra yerine oğlu Bracchio (1419-74?) geçti.

l488’de rakip Oddi Ailesini saf dışı kılmayı başaran Baglioniler, Perugia’yı yönetebilmek için, ailenin 10 üyesinden oluşan Dieci dell’Arbitrio konseyini kurdular. Özellikle aile içine yönelik korkunç şiddet olayları bu döneme damgasını vurdu. Carlo ve Grifonetto Baglioni’nin 1500’de ailenin öteki bireylerini topluca öldürmeye girişmeleri bunlardan biriydi. Katliamdan kurtulmayı başaran Giampaolo (ya da Giovan Paolo; y. 1470-1520), aynı acımasızlıkla giriştiği misillemeden sonra Perugia’nın tek önderi oldu.

Bir condottiere yaşamı sürmeyi yeğleyen Giampaolo, yönetim işlerini adil ve dirayetli Morgante’ye bıraktı. Morgante’nin 1502’de ölmesinden kısa süre sonra Baglioniler kenti terk etmek zorunda kaldılar. Giampaolo ve kuzeni Gentile, 1503’te kısa ama amansız bir savaştan sonra Perugia’yı yeniden ele geçirdiler. Aynı yılın sonlarında papa seçilen II. Julius, Perugia’yı denetimi altına almakta kararlı davrandı ve Baglioniler 1506’da papanın üstünlüğünü kabul ettiler.

Giampaolo, Roma’ya çağrılarak X. Leo’ nun emriyle orada öldürülene değin, dönemin iktidar mücadelelerinde önemli rol oynamayı sürdürdü. Giampaolo’nun ölümünde parmağı olan Gentile, Malatesta (1491-1531) ve Orazio tarafından saf dışı edilinceye değin kilisenin oyuncağı olarak hüküm sürdü. Hem Venedik, hem de Floransa cumhuriyetlerine condottiere olarak hizmet eden Malatesta, Floransa’ya ihaneti ile ün kazandı. 1529’da VII. Clemens’e karşı savunduğu Floransa’yı ertesi yıl Clemens’e kendisi teslim etti. Malatesta’nın ölümünden sonra yerine geçen Rodolfo’yu (1518-54) yenilgiye uğratan III. Paulus, Baglionileri 1534’te Perugia’dan sürdü. Baglioniler, ailenin değişik kollarının iyice zayıfladığı ya da yok olduğu 17. yüzyıla değin savaşçı yetiştirmeyi sürdürdüler.

Advertisement


Leave A Reply