Baharat Elde Edilen Bitkiler Nelerdir? (Tablo Halinde)

0
Advertisement

Baharat elde edilen bitkiler nelerdir? Baharat elde edilen bitkiler, elde edilen baharatlar, bitkilerin özellikleri, listesi ve resimleri.

Baharatın İsmiBaharat BitkisiBaharatÖzelliği
Anason  Maydanozgiller ailesinden tek yıllık, otsu bir bitkidir. Anavatanı Asya’nın güneybatısı ve Afrika’nın kuzeyidir.Tohumlarından baharat elde edilir.
Beyaz Hardal  Turpgiller ailesinden tek yıllık, otsu bir bitkidir. Anavatanı Akdeniz çevresidir. Tohumlarından baharat elde edilir.
Çemenotu  Baklagiller ailesinden tek yıllık bir bitkidir. Anavatanı Avrupa’nın güneydoğusu, yakın Doğu, Asya’nın güneyi ve doğuşudur. Tohumlarından baharat elde edilir
Çörekotu  Düğünçiçeğigiller ailesinden tek yıllık otsu bir bitkidir. Anavatanı Afrika’nın kuzeyi ile Avrupa ve Asya’nın güneyidir. Tohumları baharat olarak kullanılır.
Demirhindi  Baklagiller ailesinden kışın yapraklarını dökmeyen, büyük bir ağaçtır. Anavatanı Afrika’dır. Meyveleri ve tohumları baharat olarak kullanılır.
Kakule  Zencefilgiller ailesinden çok yıllık, otsu bir bitkidir. Anavatanı Asya’nın güneyidir. Tohumları baharat olarak kullanılır.
Karabiber  Karabibergiller ailesinden çok yıllık, tırmanıcı bir bitkidir. Anavatanı Asya’nın güneyidir. Meyvelerinden baharat elde edilir.
Karanfil  Mersingiller ailesinden kışın yapraklarını dökmeyen bir ağaçtır. Anavatanı Asya’nın güneydoğusundaki Maluku bölgesidir. Çiçek tomurcuğu baharat olarak kullanılır.
Kırmızı Biber  Patlıcangiller ailesinden çok yıllık, otsu bir bitkidir. Ilıman iklimlerde genellikle tek yıllık bir bitki gibi yetiştirilir. Anavatanı Güney Amerika ve Kuzey Amerika’nın güneyidir. Meyveleri baharat olarak kullanılır.
Kimyon  Maydanozgiller ailesinden tek yıllık, küçük, otsu bir bitkidir. Anavatanı Orta Doğu’dur. Tohumlarından baharat elde edilir.
Küçük Hindistancevizi  Küçük hindistancevizigiller ailesinden kışın yapraklarını dökmeyen bir ağaçtır. Anavatanı Asya’nın güneydoğusundaki Maluku bölgesidir. Tohumlarından baharat elde edilir.
Safran  Süsengiller ailesinden çok yıllık, soğanlı bir bitkidir. Anavatanı Akdeniz’in doğusu ve Anadolu’dur. Çiçeğinin dişi organlarından baharat elde edilir.
Seylan Tarçını  Defnegiller ailesinden kışın yapraklarını dökmeyen bir ağaçtır. Anavatanı Asya’nın güneyidir. Gövde ve dallarının kabuklarından baharat elde edilir.
Sumak  Sakızağacıgiller ailesinden çalı görünümlü küçük bir ağaçtır. Anavatanı Orta Doğu ve Akdeniz çevresidir. Meyvelerinden baharat elde edilir.
Vanilya  Salepgiller ailesinden çok yıllık, tırmanıcı bir bitkidir. Anavatanı Kuzey Amerika’dır. Meyvelerinden baharat elde edilir.
Yenibahar  Mersingiller ailesinden kışın yapraklarını dökmeyen bir ağaçtır. Anavatanı Kuzey Amerika’nın güneyidir. Meyveleri baharat olarak kullanılır.
Zencefil  Zencefilgiller ailesinden çok yıllık, otsu bir bitkidir. Anavatanı Asya’nın doğusu ve güneyidir. Toprak altındaki gövdesinden baharat elde edilir.
Zerdeçal  Zencefilgiller ailesinden çok yıllık, otsu bir bitkidir. Anavatanı Asya’nın güneyidir. Toprak altındaki gövdesinden baharat elde edilir.


Bir Yorum Yazmak İster misiniz?