Baki kalan bu kubbede bir hoş sada imiş açıklaması

0
Advertisement

Baki’nin Baki kalan bu kubbede bir hoş sada imiş sözünün açıklaması. Baki kalan bu kubbede bir hoş sada imiş ne demek? Söz hakkında açıklamalı kompozisyon / yazı.

UNUTULMAZLIĞIN SIRRI

«Âvâzeyi bu âleme Dâvûd gibi sal
Bâki kalan bu kubbede bir hoş sadâ imiş
»

Ey Bâki, bu beytinle ne büyük bir gerçeği dile getirmişsin. Bizim konuşurken bile yan yana getirmekte güçlük çektiğimiz sözcükleri sen böyle büyük bir ustalıkla dizivermeseydin bugün seni kim anardı? Bugünden geçtim, yaşadığın süre içinde bile eşin dostundan başka kim tanırdı seni? Kimse tanımazdı tabii; nasıl tanısın?

Koca Sinan, taşları üst üste koyup şaheserler yaratmasaydı, onun varlığından haberimiz olur muydu? Olmazdı tabii nasıl olsun?

Advertisement

Büyük Itrî musikiyi kendine tutsak etmeseydi: «O dehâ öyle toplamış ki bizi»

diyen Yahya Kemal’in mısrasına «dehâ» diye geçer miydi? Geçemezdi tabii; nasıl geçsin?

Leonardo da Vinci, Rafael, fırçalarıyla bir devrim yaratmasalardı, dört yüz yıl sonra kitaplara konu olurlar mıydı? Olamazlardı tabii; nasıl olsunlar?

Mikelanj, taş deyip geçtiğimiz o sert maddeyi yumuşatmasa, ona, öylesine güçlü bir anlam kazandırma-saydı, karşısına geçtiğinde: «Konuş ya Musa!» diye haykırabilir miydi? Haykıramazdı tabii; nasıl haykırsın?

Advertisement

Ey Baki!, unutulmazlığın sırrını gözlerimizin önüne serdiğin halde, bu hoş sadâyı ne yazık ki pek azımız bırakabiliyoruz bu gök kubbede. Bir gün gelecek, kendimiz bile yaşadığımızın farkına varmadan göçüp gideceğiz. Ama sen yaşayacaksın. Çünkü sen BÂKÎ’sin, bâki kalacaksın.


Leave A Reply