Bakırköy Tarihi

0
Advertisement

Bakırköy’ün tarihi. İstanbul’un güzide ve en eski semtlerinden ilçelerinden birisi olan Bakırköy’ün tarihi ile ilgili kısa bilgilerin yer aldığı yazımız.

bakırköy

Bakırköy Bizans devrinden beri bir sayfiye semti olarak bilinmektedir. Önceleri Hebdomon, sonraları Makrohora adı ile anılan bu semte Osmanlılar devrinde Makrıköy denilmiş, Cumhuriyetten sonra Bakırköy adı verilmiştir.

Bizanslılar zamanında burada saraylar, kiliseler, çeşitli binalar yapılmıştır. Osmanlılar devrinde de Bakırköy ve çevresi önemini muhafaza etmiştir. Florya’da padişahlara ait büyük bir bahçenin bulunduğu tarihî kayıtlardan anlaşılmaktadır. Bakırköy ile Kazlıçeşme arasında padişahlara ait İskender Çelebi Bahçesi bulunmaktaydı. İstanbul’un ünlü mesirelerinden olan bahçe içinde köşkler de bulunuyordu. Çok zengin olan, çok parlak bir hayat yaşıyan İskender Çelebi, Kanunî Sultan Süleyman zamanında Defterdar’dı. 1833 yılında, bu bahçenin arsasının bir kısmı üzerinde Sultan II. Mahmut’un fermanı ile bir veba hastanesi yapılmıştır.

Bakırköy ve çevresi zamanımızda da sayfiye semti olmak önemini devam ettirmiştir. Ayrıca, Cumhuriyetin ilanından sonra Florya, Çekmece gibi semtleri başlı başına bir plaj sitesi haline getirilmiştir.

Advertisement

Leave A Reply