Bakla Bitkisi Hakkında Bilgiler

0
Advertisement

Bakla bitkisi ile ilgili olarak genel bilgilerin yer aldığı yazımız. Bakla nasıl bir bitkidir ne gibi özellikleri ve türleri vardır?

Bakla Bitkisi Hakkında Bilgiler

Baklagiller familyasından, yurdumuzun her tarafında yetiştirilen yıllık bir bitkidir. Gövdesi köşeli, içi boştur, koyu yeşil yaprakları vardır. Bezelye çiçeklerine benzeyen beyaz çiçekler açar. Meyvası, tohum araları bölmeli, dolgunca bir kapçık biçimindedir. Kapçığı olgunlaştıkça sertleşir, döner. Kapçığın dışı kadife gibi tüylüdür. Uzunluğu 4-14 sm., genişliği de 1,5 2 sm. arasında değişir.

bakla

Bakla kazık köklü bir bitkidir Kökleri toprağın 100 110 sm kadar derinliklerine iner. Bitkinin döllenmesi kendi kendine tozlama suretiyle olur. Döllenmenin daha iyi bir şekilde sonuçlanması için çiçekleri hafifçe sallamak gerekir. Sallanmayan çiçekler pek tohum bağlamazlar.

Yemeklik baklanın sakız baklası, sultanî bakla, Bayrampaşa baklası, arşın baklası, Fransız baklası, İtalyan baklası, tatlı su baklası, hayvan baklası gibi çeşitleri vardır. Bunların arasında bahçelerde en çok ekilenleri sakız baklası ile Bayrampaşa baklasıdır.

Advertisement

Kına denilen bîr hastalık bakla bitkisine büyük zararlar verir. Basra adı verilen birtakım küçücük böcekler de baklaya musallat olurlar. Bu durumda hasta bitkileri söküp atmak veya «Bordo bulaması» denen bir ilâç püskürtmek fayda verir.

Bakla sebze bahçelerine birbirlerinden 50 sm. kadar aralıklarla paralel olarak çizilen çizgilere 25 sm. aralıklarla ekilir, üzerine 5-6 sm. kalınlığında toprak örtülür. Asıl vatanı Avrupa ve Asya olan bakla Eski Mısırlılar, İsrailliler, Yunanlılar ve Romalılar tarafından tarımı yapılan bir bitkidir. Çin’e girmesi M. O. 2822 yılında olmuştur.

BAKLAGİLLER

Kapalıtohumlular altşubesinin, ikiçeneklî-ler sınıfına bağlı ayrı taçyapraklılardan bir bitki familyasıdır. Yeryüzünde 500 kadar cinsi, J 2.000 kadar da değişik türü olan zengin bir familyadır. Dünyanın hemen her bölgesine yayılmıştır. Çoğu ağaç, ağaççiK veya ot şeklindedir. Besince fakir topraklarda bile kolayca yetişir, hattâ bu toprakların azot bakımından zenginleşmesine de yardım eder. Bu familyada bakla, fasulye, mercimek, bezelye gibi sebzeler; yo..ca, tirfil, korunca, acıbakla gibi yem bitkileri; yerfıstığı, meyankökü, geven gibi sanayi bitkileri; akasya, erguvan, mor ve sarı salkım gibi ağaçlarla koku ve güzelliklerinden ötürü bahçelerde yetiştirilen süs fasulyeleri, kırlarda çok raslanan sarı çiçekli katırtırnakları, devedikenleri yer alır.

Advertisement

Leave A Reply