Baklava Hakkında Bilgi

0

Baklava nedir, nasıl bir tatlıdır? Baklavanın özellikleri, çeşitleri, kültürümüzdeki yeri nedir? Baklava hakkında ansiklopedik bilgi.

Baklava

Baklava; çok ince açılmış yufka ile yapılan bir tatlıdır. Anadolu, Ortadoğu ve Rumeli’de yaygındır. Baklava yufkası en çok bir milimetre kalınlığında açılır. Ortalama 40-50 yufka, aralan yağlanarak bir tepsiye üst üste yerleştirilir. On yufkada bir, araya çok ince dövülmüş fındık, fıstık, ceviz ya da badem içi serpilir. Tepsi dolduktan sonra “baklava dilimi” olarak bilinen eşkenar dörtgen biçiminde kesilir, üstüne kızgın yağ dökülerek fırına verilir. Kızardıktan sonra önceden hazırlanmış soğuk şerbet ağır ağır dökülür ve soğumaya bırakılır.

baklava

Baklava Çeşitleri

Eski yemek kitaplarında, kullanılan malzemeye ve yapılış biçimine göre “adi baklava”, “bademli baklava”, “fıstıklı (cevizli) baklava”, “güllaç baklavası”, “kavun baklavası”, “kaymaklı baklava”, “kaymaklı güllaç baklavası”, “musanna (süslü, sanatlı) kaymak baklavası”, “pirinç baklavası”, “yağsız baklava” gibi adlar taşıyan baklava türlerine rastlanır. Günümüzde de bunların bazıları az çok değişiklikle yapılagelmekte, hatta çikolata gibi yeni maddelerin baklavaya katıldığı da görülmektedir.

Baklava şurubunun koyuca tutulup şekerlenmesi sağlanarak kuru baklava elde edilir. Kuru baklavanın özelliği uzun süre saklanabilmesi ve uzak yerlere kolaylıkla götürülebilmesidir.

Kültürümüzdeki Yeri

Baklavanın Anadolu’da belirli günlerde yapılan tatlılar arasında özel bir yeri vardır. Düğünlerde kız tarafının oğlan evine bir tepsi baklava ve şerbet göndermesi önem verilen eski bir gelenektir. Günümüzde Gaziantep baklavaları ve buradan yetişen ustalar, son 40-50 yıl içerisinde yurt çapında büyük bir ün kazanmıştır.


Leave A Reply