Bakraç Nedir? Bakraç Ne İşe Yarar? Nasıl Bir Gereçtir? Özellikleri

0
Advertisement

Bakraç nedir, nasıl bir gereçtir? Bakraçlar nasıl ve ne amaçla kullanılır, özellikleri ve tarihçeleri hakkında kısaca bilgi.

Bakraç

Bakraç; geniş ağızlı ve üstünde oynar kulpu olan bir tür bakır kaptır. Az da olsa tunçtan yapılanlarına da rastlanır. Genellikle su, süt ya da yağ koymak için kullanılır. Anadolu’ nun çeşitli bölgelerinde (Gaziantep, Trabzon, Siirt, Kayseri ve Kahramanmaraş) yapılanlarla Rumeli bakraçları pek az farklılık gösterir. Yaygın olan bakraç biçiminde, silindirik gövde çoğu kez aşağıya doğru çan gibi açılır, daha sonra sert bir dönüşle tabana bağlanır. Dip bölümü hafifçe dışa kavisli ya da daha belirgin biçimde yuvarlak olabilir. Tek parça olan kulp, bakracın boyun bölümüne karşılıklı perçinlenmiş iki halkaya geçer.

bakraç

Selçuklu ve Osmanlı bakraçlarıyla daha yakın dönemlere ait bakraçlar arasında bazı küçük farklar vardır. Özellikle Selçuklu bakraçlarından gövdeleri küre biçiminde olanlar yüksek ayaklar üstünde, gövdeleri aşağıya doğru hafifçe genişleyenler de doğrudan kaidelerinin üstünde durur. Bazı Selçuklu bakraçlarında gövdenin kazıma tekniği ile yapılmış bitki örgeleriyle, yazı bantlarıyla ve madalyonlar içine yerleştirilmiş mitolojik hayvan figürleriyle süslendiği görülür.

Bunlar arasında Horasan okulu diye bilinen gümüş kakma yöntemiyle süslenmiş örnekler de vardır. Anadolu ve Rumeli halkı arasında süssüz ve düz yüzeyliler yanında, kabartmalarla süslü döküm bakraçlar da yaygındır. Çocukların da taşıyabileceği çok küçük bakraçlar da bulunduğu gibi, içi dolu olduğu zaman bir kişinin güçlükle kaldırabileceği kadar büyük olanlar da vardır.

Advertisement

Leave A Reply