Bakteri Kültürünün Hazırlanması Deneyi

0
Advertisement

Bakteri kültürünün hazırlanması deneyi nasıl hazırlanır. Bakterilerin rahatça yaşayabilecekleri ve üreyebilecekleri ortamı hazırlayan deney.

Bakteri kültürünün hazırlanması deneyi

Amaç

1. Bakteri kültürlerini hazırlamak

2. Bakterilerin şekillerini mikroskopta gözlemek

3. Değişik kültür ortamlarında gelişen bakterileri karşılaştırmak

Araç ve Gereçler

* Mikroskop
* Steril, petri kaplar
* Agar
* Bunzen ocağı
* Selobant
* Lam-lamel
* Erlenmayer
* Öze

Advertisement

bakteri kültürünün hazırlanması deneyi

Ön bilgiler:

Kültür Ortamı: Bakterilerin rahatça yaşayabilecekleri ve üreyebilecekieri ortamdır. Laboratuvarınızda önceden aşağıda anlatıldığı gibi hazırlanan ortamlarda kültürü yapılan bakterileri inceleyiniz.

Deneyin yapılışı:

Bezelye Kültürü: Bir kap içinde kabın yarısını dolduracak kadar bezelye tohumları koyunuz. Kabı, havuz suyu ile doldurunuz (bezelyenin su ile şişeceğini göz önüne alın). Bezelyelerin çabuk kokuşmaması için 25-30°C’lik etüve alınız. Normal olarak oda sıcaklığında ve 4-5 gün açık havada bırakılan bezelye suyunda da bakteriler üreyebilir ve kokuşma görülür.

Yoğurt: içinde çeşitli bakterileri içeren doğal bir ortam olduğu için, ayrıca bir kültürü yapılmaz. Lam üzerine, bir damla su içinde, az miktarda yoğurt koyup, mikroskopla incelenir.

Advertisement

Patates: Dilimlere ayrılarak içinde havuz suyu bulunan bir kaba konup, ılık bir ortamda birkaç gün süre ile bırakılır. Bu sürenin sonunda bakterilerin ürediği görülür.

Saman suyu: Saman parçaları, içinde havuz suyu bulunan kaba konup kokuşmaya bırakılır.


Leave A Reply