Bakü Halısı Özellikleri

0

Bakü halısı neden ünlüdür? Bakü halısının özellikleri nelerdir, hangi motifler kullanılır? Bakü halısı hakkında bilgi.

Bakü Halısı

Bakü Halısı; chilia halısı olarak da bilinir. Kafkasya’nın doğusunda, Bakü yakınlarında yapılan el dokuması yaygıdır. İran desenlerinin biraz değiştirilerek uygulandığı bir Dağıstan türü olan bu halılarda, Seraband halılarının armut ya da yaprak dizilerinden oluşan temel örgesi genellikle daha büyük boyutlarda, daha geometrik ve karmaşık biçimde işlenmiştir. Adeta ışınsal bir etki yaratan basamaklı madalyonlar ve köşe motifleri Ferahan halılarına benzer.

Şiraz bölgesine ait bazı halılarda olduğu gibi bordürlerinde çok sayıda dar diyagonal çizgi bulunabilir. Renkler (belki de Rus beğenisine uymak için) genelde Kafkasya’da kullanılandan daha yumuşak tonlardadır. Çözgü ve düğümleri yün olan Bakü halılarının atkıları daha çok pamuk ipliğindendir.

Uçları alevi andıran tırtıklı armut ya da yaprak motiflerinden dizilerin yer aldığı bazı ince Dağıstan seccadeleri de zaman zaman Bakü halısı sanılmıştır. Bu seccadelerin atkı ve çözgüleri pamuk ile ipek ya da yün ile pamuk karışımı ipliklerden olur.


Leave A Reply