Bal Bademli Enerji Barları Tarifi, Enerji Veren Lezzetli Atıştırmalıklar

0
Advertisement

Sonbahar gününe özel harika, enerji deposu atıştırmalıklar. İçinde neler var neler, bal, badem, kaju.. İşte tarifimiz ve detaylar…

Bal Badem

Bal Bademli Enerji Barları Tarifi

Malzemeler;
1 bardak Badem
1 bardak kaju
3/4 bardak soyulmuş Kabak Çekirdeği
2/3 bardak Kuru Kızılcık
2,5 su bardağı toz şeker
1/2 bardak Bal
1 bardak Su
1/2 Çay kaşığı Tuz
1 çorba kaşığı Tereyağı
Yapılışı;
Orta-kısık ateşte, geniş bir tencerenin içinde su, şeker, bal ve tuzu karıştırarak ısıtın. İhtiyacınızdan daha büyükçe bir tencere kullanın çünkü kaynamaya başladığında hacmi genişleyecek. Her beş dakikada bir karıştırmayı ihmal etmeyin. Mutfak termometresi kullanarak sıcaklığının 155 dereceye kadar yükselmesini bekleyin. Bu dereceye ulaşması önemli çünkü şeker ancak bu sıcaklıktan sonra soğutulduğunda sertleşiyor. Bu işlem yaklaşık bir saat sürebiliyor o yüzden sıcaklığın yavaş yükselmesi sizi endişelendirmesin.
Bal Badem
Şekerli karışım kaynaren dikdörtgen bir fırın tepsisine yağlı kağıt serin. karışı yaklaşık 155 dereceye ulaşınca ateşten alıp 150 dereceye kadar soğumasını bekleyin. 150 derecede iken içine tereyağı, ve diğer malzemeleri karıştırın. Tüm karışımı karıştırın. Birbirlerini kaplasınlar. Hızlı bir şekilde karışımı hazırladığınız tepsinin üstüne dökün. Buzdolabında yaklaşık bir saat kadar soğutun. Soğuduktan sonra yağlı kağıttan ayırın ve tüketeceğiniz parçalara bölün. Serin ve kuru yerde muhafaza edin. Afiyet olsun.
Bal Badem

Badem Ezmesi Hakkında Bilgi

Badem ezmesi, ezilmiş badem içi, şeker ve yumurta akından yapılan, biçim verilebilecek kıvamda şekerleme türüdür. Yumuşak badem ezmesi çeşitli pasta ve şekerlerde dolgu malzemesi olarak kullanılır. Daha sert kıvamda olan badem ezmesi ise geleneksel olarak minyatür meyve, sebze, çiçek ve deniz yaratığı gibi biçimlere sokulur ve buna uygun olarak renklendirilir.

Şekerlemeciler badem ezmesi yaparken genellikle iki yöntem kullanırlar. Alman usulünde ezilmiş badem ve şeker bir kapta karıştırıldıktan sonra kuruyana değin ısıtılır ve soğuduktan sonra glikoz ile şekerli krema eklenir. Fransız usulü badem ezmesi yapılırken ezilmiş bademler pişirilmeksizin doğrudan kaynatılmış şekerli su ile karıştırılır. Böylece daha lezzetli, ince dokulu ve daha beyaz görünüşlü badem ezmesi elde edilir.

Türkiye’de badem ezmesi geleneksel bir şekerleme sayılır. Badem içi, bir dakika süreyle haşlandıktan sonra kabuklan soyularak kurutulur ve mermer dibekte dövülerek toz haline getirilir. Daha önce hazırlanarak soğutulan şerbet, yavaş yavaş dövülmüş bademin üzerine dökülür ve karıştırılarak yedirilir. Mermer tezgâh üzerine serilen şekerli badem bir süre dinlendirilir. Daha sonra ezilip yoğrularak topak haline getirilir. Topaklar oklavayla iki parmak kalınlığında açılır ve birkaç santim boyunda kesilerek çeşitli biçimler verilir. Badem ezmesinin içine yoğrulurken yumurta akı ve bazı kokulu maddeler de katılabilir. Üstüne rendelenmiş hindistancevizi serpildiği de olur.

Advertisement

Leave A Reply