Bal Bademli Enerji Barları Tarifi

0
Advertisement

Sonbahar gününe özel harika, enerji deposu atıştırmalıklar. İçinde neler var neler, bal, badem, kaju.. İşte tarifimiz ve detaylar…

Bal Badem

Bal Bademli Enerji Barları Tarifi

Malzemeler;
1 bardak Badem
1 bardak kaju
3/4 bardak soyulmuş Kabak Çekirdeği
2/3 bardak Kuru Kızılcık
2,5 su bardağı toz şeker
1/2 bardak Bal
1 bardak Su
1/2 Çay kaşığı Tuz
1 çorba kaşığı Tereyağı
Yapılışı;
Orta-kısık ateşte, geniş bir tencerenin içinde su, şeker, bal ve tuzu karıştırarak ısıtın. İhtiyacınızdan daha büyükçe bir tencere kullanın çünkü kaynamaya başladığında hacmi genişleyecek. Her beş dakikada bir karıştırmayı ihmal etmeyin. Mutfak termometresi kullanarak sıcaklığının 155 dereceye kadar yükselmesini bekleyin. Bu dereceye ulaşması önemli çünkü şeker ancak bu sıcaklıktan sonra soğutulduğunda sertleşiyor. Bu işlem yaklaşık bir saat sürebiliyor o yüzden sıcaklığın yavaş yükselmesi sizi endişelendirmesin.
Bal Badem
Şekerli karışım kaynaren dikdörtgen bir fırın tepsisine yağlı kağıt serin. karışı yaklaşık 155 dereceye ulaşınca ateşten alıp 150 dereceye kadar soğumasını bekleyin. 150 derecede iken içine tereyağı, ve diğer malzemeleri karıştırın. Tüm karışımı karıştırın. Birbirlerini kaplasınlar. Hızlı bir şekilde karışımı hazırladığınız tepsinin üstüne dökün. Buzdolabında yaklaşık bir saat kadar soğutun. Soğuduktan sonra yağlı kağıttan ayırın ve tüketeceğiniz parçalara bölün. Serin ve kuru yerde muhafaza edin. Afiyet olsun.
Bal Badem


Leave A Reply