Balanit Nedir? Tedavisi Nasıldır?

0

Çocuklarda, bebeklerde balanit nedir? Balanit belirtileri nelerdir, ne kadar önemlidir ve nasıl tedavi edilir, hakkında bilgi.

BALANİT

Advertisement

Penisin ucunun iltihaplanmasıdır. Pişik, çamaşırlarını yıkadığınız sabun nedeniyle alerjik bir tepki, ya da 5 yaşını geçen erkek çocuklarda rastlanılan sünnet derisinin aşırı gerginliği bu hastalığa neden olabilir.

Ne kadar önemlidir?

Çok önemli değildir. Yine de çocuğunuzun rahatlaması için önlem almalısınız. Hastalık sık sık tekrarlıyorsa erken yaşta sünnet ettirilmesi gerekebilir.

Muhtemel belirtiler

Advertisement

• Penisin ucunda kırmızı bir şişlik
• Penis başından iltihaplı bir akıntı gelmesi
• Sünnet derisinin geri çekilememesi
• Çocuğunuz alt bezi taşıyorsa cinsel organlar ve kalçada genel bir kızarıklık.

ilk olarak ne yapmalısınız?

1. Çocuğunuzun pensinin ucunda bir kızarıklık farkederseniz sünnet derisini geriye doğru sıvayın. Çocuğunuz beş yaşından ufaksa fazla zorlamayın. Sünnet derisi geriye gitmiyorsa bırakın ve ilk fırsatta doktora başvurun.

2. Deri geri çekilebiliyorsa penisi iyice yıkayıp kurulayın ve artiseptik bir merhem sürün.

3. Balanitin nedeni pişikse, çocuğunuzun altını sık sık değiştirin hastalıklı bölgeyi her alt değiştiricinizde yıkayıp kuruladıktan sonra penis dahil alt bezinin dokunduğu yerlere koruyucu bir krem sürün.

Doktora başvurmalı, mısınız?

Advertisement

Çocuğunuz bir acıdan yakınıyorsa, sünnet derisi geri çekilemiyorsa, ya da evde uyguladığınız tedavi 48 saat içinde olumlu bir sonuç vermez ve şişlik geçmezse doktora başvurun.

Doktor ne yapacaktır?

• Doktor iltihaplanmaya karşı antiseptik bir krem verecektir.

• Sünnet derisi fazla sıkıysa doktor durumu takip edecektir. Deri çocuğunuz altı- yaşına gelinceye kadar normal gevşekliğini almamışsa sünneti geciktirmemek gerekir.

Siz nasıl yardımcı olursunuz?

• Çocuğunuzun altını sık sık değiştirin ki pişik olmasın.

• Çocuğunuza temizliğin nasıl yapılacağını öğretin. Beş yaşına kadar normal yıkama yeterli olacaktır. Bu yektan sonra çocuğunuza sünnet derisini geri çekerek her gün bir kere yıkamasını öğretin.

• Balanitin nedeni alerjikse sabununuzu değiştirin ve çocuğunuzun iç çamaşırlarının iyi çalkalanmasına özen gösterin.


Leave A Reply