Balık Yağının Cilde Faydaları, Balık Yağının Vücut İçin Önemi ve Kullanımı

0
Advertisement

Balık yağı vücudumuz için neden önemlidir? Balık yağının cilde faydaları nelerdir, cilde sürülür mü? Balık yağının kullanımı hakkında bilgi.

Balık yağının önemi

Balık yağı, içerdiği Omega 3 asitleriyle vücudumuz için eşsiz bir mineral ve yağ asidi kaynağıdır. Vücudumuzun ihtiyaç duyduğu neredeyse tüm asitler ve mineraller balık yağının içerisinde bulunabilmektedir. İnsan vücudunda anne karnında cenin olduğu halinden itibaren sürekli bir yağ asidi ihtiyacı vardır çünkü vücut kendi imkanlarıyla yağ asidi üretememektedir. Balık yağı, yani diğer adıyla Omega 3 yağ asidi bu ihtiyacı tamamıyla karşılamaktadır. Balık yağı genel olarak soğuk sularda yaşayan yağlı balıklardan elde edilen bir içeriktir. Bu balıklara örnek verilecek olursa; kefal, somon balığı, tuna balığı, alabalık, mersin balığı, sardalya, lüfer, kılıç balığı, levrek gibi balık türleri balık yağının en çok elde edildiği balıklardandır.

somon balığı

Balık yağının beslenme açısından kullanılması, ayda 8-10 kere yani haftada 2-3 kere şeklinde olmalıdır. Pişirdiğiniz balıkları mümkün olduğunda içerisindeki Omega 3 değerlerini öldürmeden buharda pişirerek tüketmeniz önerilmektedir. Ancak bazen vücudumuz sadece besin olarak (yani pişirip yiyerek) aldığımız balık yağını yetersiz bulabilir ya da yenmesi gereken balıkları taze olarak bulamayabiliriz. Bu tip durumlarda eczanelerde satılan balık yağı kapsüllerine başvurmak sizin kurtarıcınız olacaktır. Bu tip kapsüllerin içeriğinin bozulmaması adına içerisine ek olarak da E vitamini eklenmektedir.

E vitamininin balık yağıyla birlikte vücut için gösterdiği fayda bir yana, E vitamini zaten tek başına da öncelikle cilt sağlığımız için oldukça faydalı bir içerik olabilmektedir. Bu noktada da balık yağının kapsül olarak kullanılmasında dikkat edilmesi gereken bir diğer nokta, kullanılacağı zamandır. Balık yağını tek başına alıp yuttuğunuzda midenizde gaz problemleri ya da mide bulantıları oluşabilme ihtimali vardır. Bu durumla karşı karşıya kalmamanız için balık yağını mümkün olduğunca yemeklerinizle birlikte tüketmeniz önerilmektedir.

Üstelik yemeklerle alınan balık yağının vücutta çok daha kolay sindirildiği bilinmektedir. Dünya Sağlık Örgütü’ne göre bir insanın günlük olarak kullanması gereken balık yağı miktarı 300 gramla 500 gram arasında olmalıdır. Özel durumlar hariç asla 2000 gramdan fazla balık yağı günlük olarak tüketilmemelidir. Hatta ilk olarak kullanma dozajınızın 100 gramla başlaması, vücudunuz için daha kolay bir alışma süreci oluşmasını sağlar. Tüm bu tavsiyelerin üzerine kullanmak istediğiniz balık yağını ister saf isterseniz de balık yağı özü içeren solüsyonlar olarak kullanabileceğiniz seçeneklerini de göz önünde bulundurmalısınız. Her alacağınız ürünün içeriğinin birbirinden farklı olduğu ihtimalini de unutmamanız, ürünlerin fiyatları arasındaki farkı anlamanız açısından size yardımcı olacaktır.

Advertisement

balık yağı

Balık yağının cilde faydaları nelerdir?

  • Balık yağı, vücuttaki zararlı mikroorganizmalarla savaşarak cildin yaşlanma belirtilerini yok eder.
  • Cilt kuruluğunu engelleyip cildin daha nemli bir yapıda olmasına yardımcı olur.
  • Cildin rengini güzelleştirerek daha pürüzsüz ve canlı görünmesini sağlar.
  • Ciltteki lekelenmeleri ve çil oluşumunu engellemektedir.
  • Cilt hücrelerini yenileme özelliği vardır.
  • Sivilce ve siyah nokta problemlerini yok etmekte etkilidir.
  • Her cilt tipinin korkmadan kullanabileceği ortak ürün balık yağıdır.
  • Selülit, mantar, nasır, çatlak gibi bir çok problemin ortadan kaldırılmasında balık yağının büyük etkisi vardır.

Sadece cilt için değil saçlar için de oldukça etkili bir ürün olan balık yağı, saçların köklerini besler ve koparak dökülmelerini engeller. Bunun dışında saçları daha hacimli ve daha parlak göstererek sağlıklı bir saç yapısının oluşmasına katkıda bulunur.

Balık yağı cilde sürülür mü?

Balık yağını direkt olarak cilde uygulamak mümkün. Tabi bu uygulama cilt sağlığı için yapılacak bir maske karışımının hazırlanmasıyla mümkün olmaktadır. Örneğin; 1 tatlı kaşığı balık yağını 1 çay bardağı miktarındaki balla, çavdarla, papatya çiçeği tozuyla ve yulaf unuyla karıştırıp bulamaç haline getirdikten sonra üzerine bir adet yumurtanın sarısını da dökerek iyice çırpın. Daha sonra maske kıvamına gelen bu ürünü temizlediğiniz yüzünüze sürüp 10 dakika beklettikten sonra yıkayabilirsiniz. Özellikle cildinde akne ve iltihap problemi olan bireylerin her hafta 1 kez balık yapı maskesi uygulaması önerilmektedir.


Leave A Reply