Balıkçı ve Ruhu Kitabının (Hikaye) Özeti Konusu, Oscar Wilde

1
Advertisement

Oscar Wilde’ın Balıkçı ve Ruhu isimli hikayesinin konusu nedir? Balıkçı ve Ruhu isimli kitabın özeti, analizi, hakkında bilgi.

Balıkçı ve Ruhu

Balıkçı ve Ruhu Özet

Genç bir Balıkçı, küçük bir Deniz Kızı’na aşık olur, ancak birlikte olmalarının tek yolunun, Deniz halkının sahip olmadığı gibi, ruhundan vazgeçmesi olduğunu öğrenir. Kabul eder ve ona yardım etmesi için bir Cadı arar. Cadı ona dolunayda onunla dans etmesini ve orada ne yapacağını söyleyeceğini söyler. Balıkçı heyecanla dansa gelir ve Cadı ve akrabalarıyla dans eder. Garip, solgun bir adam onlara katılır ve bütün cadılar adamın ellerini öper. Balıkçı endişelenir ve Haç işareti yapar. Bu cadıları kızdırır ve gitmeye kalkarlar ancak Balıkçı cadıya sarılır ve yalvarır, sonra ruhundan nasıl kurtulacağını söylemesini ister. Cadı söylemez ama ona yeşil engerek yapılı küçük bir bıçak verir ve gölgesini kesmesini söyler. Balıkçı bunu yapar ve Ruhu ondan ayrılır. Ruh ızdıraplıdır ve ayrılmak istemez, ancak Balıkçı onu uzaklaştırır ve Deniz Kızı’na katılır. Ruh, her yıl geri gelip Balıkçı’ya deneyimlerini anlatmayı vaat eder.

Balıkçı ve Ruhu

Ruhun Ziyareti

Ruh, birinci ve ikinci yıldan sonra yaptıkları ve gördükleri hakkında büyüleyici hikayelerle geri döner. Dünyadaki güçleri neredeyse tanrısaldır ve Balıkçı’dan kendisine katılmasını ister. Balıkçı güler ve Sevginin Bilgelik veya Zenginlikten daha büyük olduğunu söyler. Üçüncü yıl ise Ruh, Balıkçı’ya dans eden sevimli bir kızdan söz eder. Balıkçı, Deniz Kızı’nda olmayan güzel dans ayaklarını tekrar görmeye heveslidir, bu yüzden Ruha eşlik eder. Ruh, Balıkçı’ya yeniden katılır ve dansçı ile birlikte şehre yolculuk yaparlar. İlk şehirde Ruh Balıkçıya gümüş bir kupa çaldırır. İkincisinde, bir çocuğu dövmesini sağlar. Üçüncüsü, ona bir tüccarı öldürtüp altınını aldırır. Ruh balıkçıya kalbi olmadığını söyler, bu yüzden sadece kötülüğü öğrenmiştir.

Balıkçı artık kötülük yapmayacağını ilan eder ve ellerini bağlar ve dudaklarını durdurur. Deniz Kızı’na geri döner ve ruh da onu takip eder. Küçük Deniz Kızı’na kaç kez seslense de, kız ona aldırış etmez. Üç yıl geçer. Ruh, Balıkçı’yı baştan çıkarmaya çalışır ama işe yaramaz. Son olarak, Balıkçının kalbine girmeyi önerir, Balıkçı kabul etse de, kalbin açıklıkları yoktur.

Advertisement

Balıkçı ve Ruhu

Bir gün denizde muazzam bir yas olur ve küçük Deniz Kızı’nın cesedi karaya vurur. Balıkçı çılgına döner. Ona kötü işlerini anlatır ve artık huzur içinde olabileceğini ve onunla öleceğini söyler. Ölürken, kalbi açılır ve Ruh içeri girer.

Daha önce Balıkçının ruhundan kurtulma arayışına üzülen köy Rahibi, cesetleri bulur ve Deniz halkı vahşi ve lanetli olduğu için denizi kutsamayı reddeder. Ancak aşıkların gömüldüğü tarla bölgesinde beyaz çiçekler görünce ve içinde Sevgi sözlerinin kıpırdandığını hissettiğinde hatasını anlar ve denizi ve dünyadaki tüm canlıları kutsar.


1 Yorum

Leave A Reply