Balıkçıl Kuşu ve Balıkçıl Kuşu Türleri Hakkında Bilgi

0
Advertisement

Balıkçıl kuşu nedir? Balıkçıl kuşunun özellikleri nelerdir ve balıkçıl kuş türleri ile ilgili olarak kısaca bilgilerin yer aldığı yazımız.

Balıkçıl Kuşu

Balıkçıl Kuşu

Leylekler takımının balıkçıllar familyasına bağlı bir kuştur. Dünyanın hemen her tarafına dağılmış yüz kadar türü vardır.

Balıkçıl, genel olarak, uzun, ince boyunlu, uzun bacaklı bir kuştur. Gagasının uçları sivri, ön tarafları testere gibi dişlidir. Kanatları uzun ve geniştir. Uçarken, leyleklerin aksine, başını uzatmaz, S şeklinde kıvırır.

Balıkçılların çiftleşme zamanlarında erkeklerin sırtlarında demet şeklinde çok güzel tüyler meydana gelir. Tüy değiştirme zamanında bu tüyler dökülür. Balıkçıllar büyük topluluklar halinde bulunurlar. Hem gündüz, hem de gece kuşlarıdır. Çoğu göç ederler. Dinlenirlerken boyunlarını içeri doğru çekerek hareketsiz kalırlar.

Büyük türleri genel olarak balık, kurbağa ve ufak su kuşlariyle, küçükleri de böceklerle beslenir. Yuvalarını su kıyılarındaki yüksek ağaçların tepelerine, kamışların aralarına yaparlar. Çoklukla 3 – 6 arasında yumurta yumurtlarlar. Bu yumurtalar beyaz veya mavimtırak yeşildir. Erkeklerin bir tek dişisi vardır. Sadece dişiler kuluçkaya yatarlar. Genel olarak balıkla beslendiklerinden balıkçılık bakımından zararlı hayvanlardır.

Advertisement
Büyük Ak Balıkçıl

Büyük Ak Balıkçıl

Balıkçıl Çeşitleri

Yurdumuzda en çok rastlanan balıkçıllar şunlardır:

Adi balıkçıl: Aşağı yukarı leylek büyüklüğünde, 1 metre kadar uzunlukta bir kuştur. Vücudunun alt tarafı beyaz, sırtı külrengidir. Başta gözün üst tarafından başlayıp arkaya doğru uzıyan siyah tüyler vardır. Sığ ve ormanlık yerlere yakın yerleri tercih ederler. Avrupa, Asya, Afrika, Madagaskar va Avustralya’ya dağılmışlardır.

Erguvani balıkçıl: Adi balıkçıldan daha küçüktür. Başın ve boynun yanlariyle omuz tüyleri kırmızımtırak kahverengidir. Afrika’ da, Doğu ve Kuzey Avrupa’da, Batı Asya’da, Hindistan’da bulunur. Akdeniz memleketleriyle Karadeniz ve Hazar Denizi bölgelerinde kuluçkaya yatarlar.

Beyaz balıkçıl: 1 metre kadar yüksekliğin-dedir. Çok güzel beyaz tüyleri vardır. Gagaları siyahtır. Kuzey-Doğu Avrupa, Orta ve Kuzey Asya, Asya, Afrika, Avustralya ve bilhassa Hazar Denizi civarında yaşar.

Advertisement

Küçük beyaz balıkçıl: Beyaz balıkçıldan daha küçüktür. Çok güzel tüyleri yardır. Beyaz balıkçılın yaşadığı yerlerde yaşar.

Küçük balıkçıl: Baş ve boyun pas sarısı rengindedir, başın üst tarafında siyah çizgiler bulunur. Afrika’da ve Kuzey Avrupa’dan Hazar Denizi’ne kadar uzanan bölgelerde yaşar.

Gece balıkçılı: 60 sm. kadar uzunluğundadır. Kuvvetli ayakları, uc tarafı kıvrık gagası vardır. Başın üstü, omuzlar ve sırt yeşilimtırak siyahtır. Orta ve Kuzey Avrupa, Asya, Afrika ve Amerika’da yaşarlar. Gündüzleri dinlenirler, geceleri avlanırlar.

Balaban kuşu: Basık gövdeli, kalın ve uzun boylu bir balıkçıl cinsidir. Geniş kanadları vardır. Avrupa’da, Asya ve Kuzey Afrika’da yaşar. Amerika’da da yaşiyan türleri vardır.

Advertisement

Öküz balıkçılı: Batı Asya ve Afrika’da yaşayan bir balıkçıl türüdür. Bazan nehir ve göl kenarlarında, bazan da şehirlerin civarında raslanır. Steplerde çekirge sürüleri zamanı binlercesini bir arada görmek mümkündür. Bilhassa büyük hayvanların sırtlarında, onları rahatsız eden böcekleri yiyerek yaşarlar. Mısır’da otlayan öküzlerin sırtında, Sudan’da da fillerin üzerinde görmek kabildir. Sudan’da sırtında yirmi öküz balıkçılı bulunan bir fil görenler olmuştur.


Bir Yorum Yazmak İster misiniz?