Balıkesir Edremit Belde ve Köyleri

0
Advertisement

Balıkesir’in Edremit ilçesinde bulunan belde ve ilçelerin listesi. Balıkesir Edremit belde ve köyleri isimleri.

Balıkesir Edremit Belde ve Köyleri

BALIKESİR İLÇELER VE KÖYLER LİSTESİ

EDREMİT İLÇESİ HAKKINDA BİLGİ

EDREMİT BELDELERİ

Akçay – Altınoluk – Güre – Kadıköy – Zeytinli

EDREMİT KÖYLERİ

 1. Arıtaşı
 2. Avcılar
 3. Beyoba
 4. Bostancı
 5. Çamcı
 6. Çamlıbel
 7. Çıkrıkçı
 8. Dereli
 9. Doyuran
 10. Hacıarslanlar
 11. Kavlaklar
 12. Kızılkeçili
 13. Mehmetalanı
 14. Narlı
 15. Ortaoba
 16. Pınarbaşı
 17. Tahtakuşlar
 18. Yaşyer
 19. Yaylaönü
 20. Yolören

Edremit Hakkında Bilgi

Balıkesir ilinin, Ege Bölgesi sınırları içinde kalan ilçelerinden biridir. Topraklarını doğuda aynı ilin Havran, güneyde Burhaniye, batıda Edremit Körfezi ile Çanakkale ilinin Ayvacık ilçesi, kuzeyde aynı ilin Bayramiç ilçeleri çevirir.

Advertisement

Edremit ilçesi, Edremit Körfezi’nin doğusundaki ovayı, bunu kuzeyden ve kuzeydoğudan sınırlıyan dağların bir kısmını içine alır. Alüvyonlarla meydana gelen bu ova doğuya doğru gidildikçe darlaşan bir üçgen biçimindedir. Edremit Ovası, Edremit Körfezi’nin kuzeyinde, çok dar bir kıyı şeridiyle devam eder.

Edremit’te iklim Akdeniz iklimi karakteri gösterir. Kışlar ılık, yazlar sıcaktır. Yağışlar kış aylarındadır. Kazdağı kuzeyden esen soğuk rüzgârları keser. Ovayı çeviren dağlar ormanlıktır. İlçenin başlıca geliri zeytindendir. 500 metre yüksekliklere kadar olan topraklarda zeytîn ağaçları geniş yer tutar. İlçenin bir başka zenginliği de Eymir ve Cakmır köylerinde çıkan demir cevheridir. Bunlar Akçay iskelesinden dışarıya sevk edilir. Ancak turzim gelirleride artık yadsınamayacak kadar çok artış göstermiştir. Edremit bölgesi özellikle yazlıkçılar sayesinde turizm açısından oldukça canlı bir bölgedir.

Şehir.

İlçenin merkezi olan Edremit şehri, körfezin kuzeydoğu kıyısındaki Akçay iskelesine 9 km. uzaklıkta, ovayı kuzeyden kuşatan tepelerin eteğinde kurulrryjştur. Denizden yüksekliği 25 m. dir. Balıkesir – İzmir şosesi buradan geçer. Şehrin bir mahallesi sayılan Akçay iskelesi modern köşklerle dolu bir plâj şehri görünüşündedir.

Edremit şehrini kuzey – güney doğrultulu iki akarsu keser, bunlar gene şehrin içinde birleşir. Her ikisinin de şehir içinde üstü kapalıdır.

Advertisement

Tarih.

Eski çağların Adramyttion şehri bugünkü Burhaniye yakınında, deniz kıyısında, bir tepe üzerinde bulunuyordu. 1081′ den sonra İzmir’de yerleşmiş bir Türk beyi (Çaka Bey) Edremit’i aldı. Şehir 1100 tarihine doğru deniz kıyısından içerilere götürüldü. XIV. yüzyıl başında, Edremit, Bergama’da hüküm süren Karesioğufları’nın eline, 1345’te, Orhan Gazi zamanında da Osman-lılar’a geçti. Osmanlı teşkilâtında Edremit, önce Anadolu Eyaletine, daha sonra da Hudâ-vendigâr (Bursa) Vilâyetine bağlı Karasi (Balıkesir) livası içinde bir kaza meydana getiriyordu. Birinci Dünya Savaşı’ndan sonra, 1920 – 1922 arasında, Yunanlılar tarafından işg’al edildi. Kurtuluştan sonra Edremit’in Rum nüfusu, Yunanistan’dan gelen Türk göçmenlerle değiştirildi.


Leave A Reply