Balıklarda Kabızlık ve Bağırsak Hastalıkları

0
Advertisement

Balıklarda kabızlık ve bağırsak iltihaplanması nedir, belirtileri nelerdir, nasıl önlenebilir? Balıklarda bağırsak hastalıkları hakkında bilgi.

BALIKLARDA KABIZLIK :

Belirtisi : Kabızlık balığın anüsünden itibaren bir iplik şeklinde dışkının asılı kalıp durması, karınlarında gözle fark edilir bir şişliğin meydana gelmesi ve hayvanın yeme karşı isteksizliğiyle teşhis edilir.

Önlenmesi : Tedavi olarak hayvana Parafin Oil, de 1/2 saat kadar bekletilmiş karides unu, canlı yem ve haşlanmış ıspanak verilmelidir. Büyük balıklarda görülen bazı inatçı vakalarda, en son çare olarak anüsten çok dikkatli bir şekilde hint yağı ile lavman yapılabilir.

BAĞIRSAK İLTİHAPLANMASI :

Belirtisi : Balığın iltihaplı ve kanlı bir dışkı çıkartmasıyla belirlenir. Hastalık erken görülüp, önlenmezse ölüme neden olabilir.

Önlenmesi : Bitkilendirilmiş ve iyice havalandırılmış özel bir akvaryuma alınan balık sekiz on gün kadar yemden kesilmelidir. Bu sürenin sonunda, çok az oranlarda olmak üzere balığa çeşitli yemler verilerek normale dönmesi sağlanır. Hastalığa, verilen yemde tuz bulunması veya devamlı tek tip yem verilmesi neden olmuş olabilir. Bu tür hatalara düşmekten sakınılmalıdır.

Advertisement

Leave A Reply