Ballarat Nerededir?

0

Ballarat Nerededir? Avustralya’da Victoria eyaletinde yer alan Ballarat kenti ile ilgili genel bilgilerin yer aldığı sayfamız.

Ballarat Nerededir?

Ballarat, ballaarat olarak da yazılır, Avustralya’da Victoria eyaletinin orta kesiminde kent. Yarrowee Irmağı üzerinde yer ahr. 1838’de koyun çobanları tarafından kurulan ilk yerleşmenin adı, “dinlenme yeri” anlamındaki iki Yerli sözcüğünden gelir.

Ballarat - Victoria - Avustralya

Ballarat – Victoria – Avustralya

1851’de, ırmak çamurlarının altın bakımından zengin olduğunun anlaşılmasıyla bölge hızla gelişti. 1854’te izin belgelerinin kaldırılması ve siyasal reform istemiyle başkaldıran 25 kadar madenci, askerlerce kurşunlandı; olayın anısına daha sonra bir anıt dikildi. Ballarat 1855’te belediye, 1863’te ilçe, 1870’te kent oldu.

Bir demiryolu ve karayolu kavşağı olan Ballarat, Avustralya’nın en geniş iç bölge kentidir ve Sebastopol ili ile Ballarat, Bungaree, Buninyong ve Grenville illerinin bazı bölümlerini içerir. Bir tarım ve hayvancılık bölgesine hizmet sunar. Irmak çamurlarındaki altın kısa sürede tükendiyse de, Ballarat’ta toprak altı madenciliği 1918’e değin sürdü. Yünlü kumaş, tarım ve sanayi makineleri, tuğla, kimyasal madde ve mobilya, kentin başlıca sanayi ürünleridir. Kamu binalarının çoğu 1860-70’lerden kalmadır. Kentte Anglikan ve Katolik katedralleri, bir madencilik ve sanayi okulu, her yıl begonya şenliği düzenlenen bir botanik bahçesi ve bir tarih müzesi vardır. Kent alanının (Wendouree Gölü de içinde olmak üzere) yaklaşık yüzde 20’si, eğlence ve dinlenme amacıyla kullanılır. Kültürel kurumlar arasında, 1967’de kurulmuş olan Ballarat Yüksekokulu sayılabilir. Nüfus (1981) 62.641.


Leave A Reply