Bamako Nerededir? Bamako Tarihi

0
Advertisement

Bamako hangi ülkededir? Bamako şehrinin özellikleri,  nerededir, tarihçesi, Mali Bamako hakkında bilgi.

bamakoBamako; Mali’nin başkenti; aynı adı taşıyan yönetim biriminin merkezidir. Ülkenin güneybatısında, Nijer Irmağı’nın kuzey kıyısında, Gine sınırının 145 km kuzeydoğusunda yer alır. Nijer ve Senegal vadilerinin kesiştiği noktada bir kayalık eteğinde kuruludur. Irmağın, ülke sınırları içinde kalan güneybatısı, haziran-aralık ayları arasında, Kankan’a (Gine) kadar su yolu ulaşımına elverişlidir.

Başkent olmasının yanı sıra, ticaret (tuz, kola, ceviz, pirinç, sığır, altın) ve kültür (üniversite, siyasal bilgiler, bayındırlık, öğretmen yüksek okulları, Ulusal Müze) merkezidir. Ülkenin dışsatım ve dışalım mallarının taşınması, Bamako-Dakar (Senegal) Demiryolu (1.050 km) ile gerçekleştirilir. Kentin sömürge döneminde kalma bölgesi, yeni Sudan üslubunda aralıklı olarak planlanmasına karşın, yerli bölgesi, üçgen çizgiler üzerinde sıkışık düzende kuruldu. Ancak, hızlı nüfus artışı karşısında konut gereksiniminin yetersiz kalması sonucu sağlıksız bir gelişme gösterdi.

Tarih. Bamako çevresindeki bölgenin tarihöncesinden bu yana yerleşim merkezi olduğu bilinmektedir. Fransızlar, 1883’te yöreye geldiklerinde, duvarlarla çevrili yaklaşık 1.000 kişinin yaşadığı bir köyle karşılaştılar. Fransızlar döneminde gelişmeye başlayan kent, 1904’te demiryoluyla Dakar’a bağlandı, dört yıl sonra da Fransız Sudanı olarak adlandırılan sömürge yönetiminin merkezi oldu.

Advertisement

Leave A Reply